reklama
reklama
20. 9. 2009 | poslední aktualizace: 20. 9. 2009  14:12

Průmyslníci zpochybňují Janotův optimismus. Bez práce bude víc lidí, než počítá rozpočet

Míra nezaměstnanosti bude větší než deset procent. Státní rozpočet je stavěn na 8,5 procenta
ČTK, red dom
Čtěte více o: Janota Eduard | odbor | nezaměstnanost | práce
Míra nezaměstnanosti v roce 2010 podle Svazu průmyslu a dopravy pravděpodobně neklesne pod deset procent. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl viceprezident svazu Jaroslav Hanák. Ministerstvo financí počítá pro příští rok při tvorbě státního rozpočtu s nezaměstnaností kolem 8,5 procenta a s touto mírou také počítá, pokud jde o plánované výdaje související s nezaměstnanými.

Podle posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí byla srpnová míra nezaměstnanosti nejvyšší za téměř tři a půl roku. Z červencových 8,4 procenta stoupla na 8,5 procenta.

Míru nezaměstnanosti očekávanou ministerstvem financí zpochybnil v diskusi i bývalý člen ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý. Také podle něj může být příští rok bez práce víc než 12 lidí ze 100.

Odboráři, podnikatelé a někteří politici také zpochybňují odhady ministerstva financí týkající se vývoje ekonomiky v roce 2010. Zatímco resort Eduarda Janoty počítá s růstem kolem 0,3 procenta, odhaduje Tlustý propad až o pět procent. Pokles hospodářství o dvě procenta očekávají také odbory. Pokles ekonomiky odhaduje pro příští rok i viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy. "Určitě to nebude kladné číslo," řekl Hanák.

Návrh státního rozpočtu, který počítá s růstem ekonomiky v roce 2010 o půl procenta a se zmíněnou nezaměstnaností 8,5 procenta, projedná v pondělí Fischerova vláda. Bude se totiž pokoušet schválit návrhy, které by plánovaný schodek 231 miliard srazily na 157 miliard korun. Na tomto schodku se v pátek na schůzce s ministrem financí domluvili experti politických stran.

Autoři: ČTK, red dom
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama