reklama
reklama
9. 9. 2009 | poslední aktualizace: 9. 9. 2009  15:35

Skanska propustí 1200 lidí, další tisíce půjdou pryč z jiných firem

UVNITŘ MAPA. Jen ze stavebnictví může odejít 150 tisíc lidí, ukazují nové prognózy.
archiv HN
Čtěte více o: propouštění

Největší stavební firma v Česku, Skanska CS, propustí 1200 zaměstnanců. Propuštění dostanou odstupné ve výši šesti měsíčních platů. Společnost odůvodnila svůj krok snahou o větší efektivitu a menším počtem zakázek. Skanska měla dosud přes 6800 pracovníků.

Krok stavební firmy potvrzuje prognózy, že ekonomická krize se ve firmách teprve projeví, pokud jde o jejich zaměstnance. Jen ve stavebnictví může za celý letošní rok zmizet až 37.000 pracovních míst. To je přibližně desetina celkového počtu. Pokud se ale připočtou ještě navazující obory, může se toto číslo vyšplhat až na 150 tisíc nových nezaměstnaných. Agentuře ČTK to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš.

Stavbaři i lidé z kanceláří

Ve Skansce budou nejvíce dotčení lidé přímo ze staveb, kteří by měli dostat asi dvě třetiny z plánovaných výpovědí. Zbytek propuštěných budou pracovníci z kanceláří. Pokud se stavebnictví opět vzchopí, slibuje firma propuštěným, že při novém náboru budou mít přednost. Skanska dle vlastních slov průběžně konzultuje opatření s odbory. Zřídila i asistenční pomoc, která má propuštěným pomoci najít novou práci.

Kromě úbytku zakázek se na ztenčení zaměstnaneckých řad podílí také restrukturalizace celé skupiny. "Jednou z nejdůležitějších součástí restrukturalizace jsou nová organizační schémata divizí, úseků i odborů. Hlavním výsledkem je zvýšení produktivity a snížení nákladů, což skupině umožní lépe čelit současné hospodářské situaci," řekl generální ředitel Skansky Dan Ťok.

Skanska snižuje finanční cíle, její zisk se propadl na 71 milionů švédských korun - čtěte ZDE

Skupina Skanska posílila manažerské týmy svých dcer - čtěte ZDE

Nejnovější statistika o počtu nezaměstnaných říká, že bez práce je nejvíc lidí za posledních tři a půl roku. Ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý zveřejnilo údaje za letošní srpen, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,5 procenta. Před rokem v srpnu činila 5,3 procenta.

 

Trh práce podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera nadále doplácí na ekonomickou recesi. Vrchol nezaměstnanosti očekávají analytici na počátku příštího roku, kdy by mohla nezaměstnanost vystoupat podle některých odhadů i těsně nad desetiprocentní hranici.

Autoři: archiv HN
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama