Když jsem nasoukaná do kostýmku dorazila do kavárny na schůzku, kterou mi domluvila kamarádka, pan majitel si mne nejdříve poněkud pobaveně prohlédl od hlavy až k patě, načež si mi vysmál, že u nich v grafickém studiu takto nikdo oblékaný nechodí. Následně na mne zkoušel palbu otázek podobnou hře asociace, nebo spíše policejnímu výslechu. Pak jsem se dozvěděla, že nejsem kreativní, protože jsem šla na školu, abych se něco naučila, nikoli z nějakých vyšších cílů vytvářet umělecká díla a naprosto zdeptaná jsem další půl rok neměla odvahu jít na jakýkoli pohovor.

Další pokus byl opět na doporučení, pohovor v reklamní agentuře. Probíhal ve velmi přátelském duchu a pan spolumajitel mi na konci schůzky sdělil, že by mne rád představil svým kolegům. Na termín oné schůzky čekám dodnes.

Zdrcena dalším neúspěchem jsem se rozhodla zajít do personální agentury. Po půlhodinovém čekání jsem byla usazena do místnosti s několika stránkovým testem zaměřeným na přesnost, následoval test z AJ a kreslení stromu. Vrcholem byl pohovor s paní psycholožkou, která mi sdělila, že nikdy nemohu dělat nic jiného než asistentku a uzemnila mne v mých přehnaných platových požadavcích o několik tisíc níže, než byl můj tehdejší plat. Na pozici, o kterou jsem se ucházela, se v žádném případě nehodím. Tento zážitek mne uvrhl do totální beznaděje, že nikdy nenajdu práci, kde bych mohla dělat něco víc, alespoň za stejný plat na který jsem byla zvyklá.

Za několik měsíců jsem se opět odvážila zareagovat na nabídku personální agentury. Pohovor vedla velmi elegantní a profesionálně vystupující slečna. Probíhal v hezky vybavené zasedací místnosti, a když jsem několika větami odpověděla na otázku „What are my hobbies“ dozvěděla jsem se, že mluvím velmi dobře anglicky. Přes to, že daná pozice neodpovídala mým představám, poprvé jsem odcházela s pocitem, že nejsem totální nula a hned další den jsem své personální konzultantce zaslala nabídky, které mne oslovily. Bohužel bez odezvy….

Netrvalo dlouho a situace v mojí práci se vyhrotila natolik, že jsem se rozhodla dát výpověď. Byl to naprosto osvobozující pocit a já musela začít hledat práci naplno, bez stovek výmluv, proč na pohovor nejít. V té době jsem měla už také jasno, že bych se chtěla směřovat do HR. Po zkušenostech z práce, kdy jsem hledala brigádníky přes personální agenturu a každý týden jsem mluvila s novou slečnou, protože ta původní tam již nepracovala, mne napadlo, že to bych dokázala také.

Začala jsem se tedy zaměřovat na pozice konsultantů v personálních agenturách a prošla jsem celkem třemi pohovory. Chtěla jsem si udělat přehled. Například se mi poštěstilo absolvovat pohovor na chodbě mezi další desítkou uchazečů o zaměstnání, kde jsem měla po dvouhodinovém vyplňování různých testů sdělovat své osobní pohnutky ke změně zaměstnání a očekávanou výši příjmu. Některé společnosti se samozřejmě ani neozvaly....

Nyní pracuji na pozici personálního konsultanta v Graftonu více jak dva roky a pomáhám lidem hledat práci já. I od svých kandidátů slýchám mnohdy podobné zkušenosti. Sama za sebe mohu jen říci, že se snažím svou práci dělat lépe, vždy s lidmi komunikovat a jednat narovinu. Ještě stále si pamatuji, jak se člověk v kůži hledajícího cítí.

Určitě doporučuji dát si práci s vytvořením přehledného životopisu a rovnou jej připravit případně i v cizím jazyce, který ovládám. Není dobré spoléhat se jen na jeden zdroj, v dnešní době je mnoho možností nechat si zasílat nabídky do e-mailu, případně oslovit přímo společnost, která mne zajímá. Na druhou stranu doporučuji vyvarovat se slepému rozesílání desítek životopisů na všechny strany bez ohledu na požadavky na daných pozicích. Je totiž možné, že po desáté už by se personalista na takový životopis ani nepodíval, a nebo uchazeč, který by byl pozván na pohovor by pravděpodobně neměl vůbec představu o tom, na jakou pozici se vůbec hlásil. Je třeba se nevzdávat a neupadat do letargie.

Barbora Jarkovská vystudovala sociální práci na vyšší odborné škole. V personální agentuře Grafton Recruitment pracuje již více jak dva roky v divizi Temporary Staffing.

 

 

Grafton Recruitment, přední poskytovatel personálně poradenských služeb a zprostředkování práce, v České republice za loňský rok pomohl najít práci více než 9200 uchazečům. Společnost v roce 2008 otevřela v ČR další dvě nové pobočky v Liberci a v Olomouci, český trh tak pokrývá 13 pobočkami a její celosvětová síť čítá na 72 poboček v 18 zemích. V České republice působí Grafton pod dvěma značkami - Grafton Recruitment a Grafton Technologies. Klienty společnosti jsou největší a nejúspěšnější české a mezinárodní společnosti.