Trh je naplněn lidmi, kteří během krize přišli o práci, z části to jsou přitom velmi kvalitní pracovníci, o něž by se v minulosti zaměstnavatelé přetahovali. Zároveň mezi ně přibyli i absolventi středních a vysokých škol – zaměstnanci s velkým potenciálem znalostí cizích jazyků, kteří jsou velmi učenliví.

Jak tedy postupovat?

V první řadě je nutné si ujasnit, co vlastně chcete dělat. Zdali vás dosavadní práce naplňovala, nebo jestli chcete zkusit něco jiného. Zamyslete se nad tím, co vás baví a čím byste se chtěli živit. Je velmi skličující, když se při pohovoru personalistovi svěříte, že vlastně vůbec nevíte, co sami se sebou.

Připravte si motivační dopis a životopis. Uvědomte si, že oba tyto dokumenty jsou jakousi vaší vizitkou, která by měla vašeho budoucího zaměstnavatele zaujmout. Nejde jen o obsah. I forma je důležitá. Gramatické a pravopisné chyby působí velmi trapně, stejně jako grafická neupravenost. Nebojte se použít zvýraznění nebo jinou velikost písma v nadpisech. Avšak všeho s mírou! Chcete přece působit na svého budoucího zaměstnavatele seriózně. Motivační dopis by měl navnadit personalistu na životopis, proto byste měli uvést, proč chcete pro danou společnost pracovat, z jakého důvodu vás zajímá inzerovaná pozice a také co můžete svému potencionálnímu zaměstnavateli nabídnout. Vyhněte se však parafrázování životopisu. Informace uvedené v životopisu obohaťte o data, jak dlouho jste strávili u dané společnosti, na jaké pozici a co konkrétně jste vykonávali. Nezapomeňte připsat další svoje schopnosti a dovednosti – úroveň počítačové gramotnosti, jakými cizími jazyky jste se schopni domluvit, zdali píšete všemi deseti, také jaké různé kurzy jste v minulosti absolvovali.

Pokud si chcete najít zaměstnání co nejdříve, procházejte pracovní nabídky, ať už na internetu nebo v tisku, pokud možno každý den. Váš motivační dopis by měl být určen na každou pozici zvlášť, vyvarujte se mechanickému přeposílání emailů.
Na pohovoru buďte sví, nevymýšlejte si, zkušený personalista vaši lež snadno pozná. Formální oblečení doplňte velkou dávkou slušnosti. Nezapomínejte, že se prezentujete po celou dobu, kdy se v dané organizaci vyskytujete, a to nejen personalistovi, ale i dalším lidem z firmy, s nimiž jednáte. I ti totiž bývají v kontaktu s kompetentní osobou, která o vašem přijetí rozhoduje.

A to hlavní nakonec: neztrácejte naději, a to i přesto, že ne vždy dostanete pozitivní odpověď. V době, kdy se nezaměstnanost zvýšila nejvíce za posledních několik let, je konkurence veliká. Jděte za svým cílem, nebojte se jít na pohovor. I když pro vás nedopadne dobře, je to pro vás zkušenost. Z případných chyb, které jste při posledním interview napáchali, se můžete leccos naučit. Cílevědomost, zdravé sebevědomí a „hroší kůže“ se v dnešní době opravdu vyplatí.

Mgr. Monika Šulcová je absolventkou Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Personalistice se začala věnovat již za studií. Nyní pracuje jako interní HR specialista v personální agentuře Grafton Recruitment s.r.o.

 

 

Grafton Recruitment, přední poskytovatel personálně poradenských služeb a zprostředkování práce, v České republice za loňský rok pomohl najít práci více než 9200 uchazečům. Společnost v roce 2008 otevřela v ČR další dvě nové pobočky v Liberci a v Olomouci, český trh tak pokrývá 13 pobočkami a její celosvětová síť čítá na 72 poboček v 18 zemích. V České republice působí Grafton pod dvěma značkami - Grafton Recruitment a Grafton Technologies. Klienty společnosti jsou největší a nejúspěšnější české a mezinárodní společnosti.