Ekonomika Spojených států projevuje znaky stability po největší ekonomické krizi za několik desetiletí. Podle agentury Reuters tak prohlásil americký prezident Barack Obama. Oživení spojil s nástupem nové administrativy, o níž dodal, že za první čtyři měsíce v úřadu toho stihla více než kterákoli jiná americká vláda od dob Franklina D. Roosevelta z třicátých let minulého století.

"Když se teď podíváte na ekonomiku, lze bezpečně říci, že jsme ustoupili od okraje, že existuje klid, který dříve neexistoval," řekl prezident při středeční benefiční akci Národního demokratického výboru (DNC).

Obamovy optimistické komentáře souvisely především s růstem spotřebitelské důvěry Američanů, který byl v květnu nejvyšší za osm měsíců. Mnozí analytici předpokládají, že nejhorší část ekonomické krize mají Spojené státy za sebou.

Čeká nás ještě práce

Americký prezident ale zároveň poznamenal, že v hospodářských záležitostech čeká vládu ještě mnoho práce. "Nesmíme usnout na vavřínech," uvedl. Dodal, že USA se musí zaměřit na řadu otázek od zdravotnictví přes školství až po snahu omezit svou závislost na dovozu ropy. Pro podporu ekonomiky je zároveň podle něho třeba přistoupit k reformám ve věcech jako jsou například finanční regulace.

Obama varoval před dalším zatěžováním bank a vyslovil se pro vytvoření prostředí, které přinese vyrovnaný a udržitelný růst.

Podle posledních ukazatelů krize americké ekonomiky polevuje, stále ale roste nezaměstnanost, což podle expertů může zemi poznamenat na několik let dopředu.