České předsednictví EU od ledna uspořádalo sérii jednání a jménem členských států nabídlo europarlamentu řadu ústupků, které mohou být jediným možným základem kompromisu. Dohody o návrhu, který jednoznačně zlepšuje nynější stav, ale dosud nebylo dosaženo.

Podle předsednictví by z dohody totiž měl prospěch každý občan Evropské unie, neboť by se otevřela perspektiva pružnějšího pracovního trhu, který by významně posílil konkurenceschopnost EU v globalizované ekonomice.

Klíčovou otázkou, kterou členské státy a europoslanci nadále řeší, je takzvaný opt-out, tedy možnost dobrovolného překročení týdenního limitu pracovní doby. Tuto výjimku, kterou nyní využívá 15 z 27 členských zemí, chce parlament úplně zrušit. Možnost překročení limitu pracovní doby je ale ve více než polovině EU důležitým nástrojem pro řešení situace v
sektorech s pravidelným výkonem pracovní pohotovosti (například ve zdravotnictví nebo v požární ochraně) a pro pružné uspořádání pracovní doby podle přání a možností zaměstnanců.

Evropská komise vypracovala na posledním jednání v noci na čtvrtek zřejmě poslední možný návrh kompromisu k otázce opt-outu. Evropský parlament nyní musí dát najevo, zda je ochoten pokračovat v jednáních na základě tohoto návrhu. Jinak nová Směrnice o pracovní době definitivně ztratí šanci na schválení.

Zdroj: MPSV