Podle ustanovení § 66 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákoník práce"), může zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Podle § 66 odst. 2 zákoníku práce pak písemné oznámení o zrušení pracovního poměru má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit. Z toho vyplývá, že svůj pracovní poměr ke dni 16. 7. 2008 skončit můžete.

Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje pojistné na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění, a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Tuto problematiku řeší zákon ČNR č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen "zákon č. 589/1992 Sb."). Podle § 8 zákona č. 589/1992 Sb. je za Vás povinen odvádět pojistné zaměstnavatel. Podle ustanovení § 9 zákona č. 589/1992 Sb. se pojistné platí za jednotlivé kalendářní měsíce. Vzhledem k tomu, že měníte zaměstnání v jednom kalendářním měsíci, bude za Vás pojistné za měsíc červenec hradit Váš dnes už bývalý zaměstnavatel bez ohledu na to, zda jste se evidoval na Úřadu práce.

Pojistné na zdravotní pojištění je v českém právním řádu upraveno v zákoně č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon č. 48/1997 Sb."). Podle ustanovení § 8 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb. vzniká povinnost platit pojistné pojištěnci dnem nástupu zaměstnance do zaměstnání. Podle § 8 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb. pak povinnost zaměstnavatele platit část pojistného za své zaměstnance vzniká dnem nástupu zaměstnance do zaměstnání a zaniká dnem skončení zaměstnání. Podle § 9 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb. pak pojistné za zaměstnance hradí z jedné třetiny zaměstnanec, ze dvou třetin zaměstnavatel. U plateb pojistného na zdravotní pojištění pak platí obdobně jako u pojistného za sociální zabezpečení, že pojistné za měsíc červenec za Vás uhradí Váš dnes již bývalý zaměstnavatel bez ohledu na to, zda jste se evidoval na Úřadu práce. Důvodem je fakt, že Váš nový pracovní poměr vzniká ještě v tom samém měsíci, kdy předchozí skončil, a pojistné tak platit nemusíte. Pokud byste však do nového zaměstnání nastoupil v srpnu, musel byste se evidovat buď na Úřadu práce anebo zaplatit pojistné na příslušné zdravotní pojišťovně, u které jste registrován.

JUDr. Vít Svoboda, Advokátní kancelář Mašek a spol.