Dne 16. dubna 2003 byla v Aténách podepsána smlouva o přistoupení nových členských zemí k Evropské unii. Dne 13. a 14. června 2003 schválila Česká republika v referendu tuto smlouvu převážnou většinou. Smlouva o přistoupení k Evropské unii nabyde účinnosti po ratifikaci ve všech stávajících a nových členských státech, a to pravděpodobně k 1.5.2004. Její součástí je výčet dočasných ustanovení. To znamená, že přistoupením České republiky k Evropské unii bude právo EU v zásadě rovněž platit v České republice, nejsou-li pro přechodnou dobu ujednány jisté výjimky. Katalog výjimek pro Českou republiku obsahuje pouze 25 stran z celkového počtu 5000 stran smlouvy o přistoupení k EU. Výjimky zahrnují oblasti volného pohybu pracovníků, volného poskytování služeb, volného pohybu kapitálu, zemědělství, dopravní politiky, daňového systému, energetiky a životního prostředí. Jednotlivé kapitoly týkající se pracovně právních vztahů, zde představíme.

             

I. Volný pohyb pracovních sil: přechodná ustanovení

 

Odchylně od platného práva EU budou stávající členské státy do konce období dvou let po dni přistoupení uplatňovat národní opatření nebo opatření vyplývající z dvoustranných dohod upravující přístup českých státních příslušníků na jejich trh práce. Stávající členské státy mohou tato opatření uplatňovat dále do konce období pěti let po dni přistoupení České republiky.

             

Čeští státní příslušníci a jejich rodinní příslušníci, kteří ke dni přistoupení pravidelně ve stávajícím členském státě legálně pracují a je jim umožněn přístup na trh práce tohoto členského státu na nepřerušenou dobu dvanácti měsíců nebo delší, mají přes národní opatření přístup na trh tohoto členského státu, ale ne na trh ostatních členských států uplatňujících národní opatření. Čeští státní příslušníci přestanou požívat uvedená práva, pokud dobrovolně opustí trh práce daného stávajícího členského státu. To platí pro české státní příslušníky také v období po přistoupení, jejichž rodinní příslušníci mají přístup na trh práce tohoto členského státu, když měli nejméně po dobu 18 měsíců v dotyčném členském státu své bydliště nebo od třetího roku po dni přistoupení, podle toho co nastane dříve. Počínaje dnem přistoupení České republiky mohou čeští občané navíc v celé Evropská unii cestovat pouze s občanským průkazem, pokud byl tento vystaven v roce 2001 nebo později.

             

Před koncem období dvou let po dni přistoupení České republiky přezkoumá Rada na základě zprávy Komise působení uvedených přechodných ustanovení. Na žádost  České republiky se může uskutečnit ještě jedno přezkoumání

             

Stávající členský stát, který na konci období pěti let zachová národní opatření nebo opatření, která vyplývají z dvoustranných dohod, může v případě vážných narušení svého trhu práce nebo nebezpečí takových narušení po oznámení Komisi uplatňovat tato opatření do konce období sedmi let po dni přistoupení. Pro konkrétní oblasti nebo povolání může být na žádost jednoho z členských států, který v plném rozsahu nepoužívá přechodná ustanovení, zahájeno u Komise řízení týkající se opatření pro dané obory nebo povolání, jejíž rozhodnutí platí maximálně do konce období 7 let po dni přistoupení. Na základě žádosti jednoho členského státu rozhoduje Rada kvalifikovanou většinou hlasů.

             

Výhodnější národní opatření nebo opatření vyplývající z dvoustranných dohod nejsou těmito ustanoveními dotčena. Toto platí obzvláště pro Dohodu mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Spolkové republiky Německo o vysílání československých pracovníků z podniků se sídlem v České a Slovenské Federativní Republice k zaměstnání na základě smluv o dílo (366/1991 Sb.).

             

V případech, kdy jsou na základě výše uvedených přechodných ustanovení stávajícími členskými státy uplatňována opatření, která vyplývají z dvoustranných dohod, může Česká republika ponechat v platnosti rovnocenná opatření ve vztahu ke státním příslušníkům daného členského státu nebo členských států.

 

Kontakt pro více informací:               

Thomas Britz

Tel.: +420 221 108 359

E-mail: thomas.britz@.roedl.cz , www.roedl.cz