Novela umožní vstoupit do penzijního připojištění v ČR osobám ze států EU, které se účastní důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v ČR. Na rozdíl od nynějšího stavu nebudou muset tito účastníci mít bydliště v ČR. Penzijním fondům tak vznikne povinnost zajišťovat výplaty dávek mimo ČR, upozornil náměstek obchodního ředitele ABN Amro PF Miroslav Paděra.
Investiční možnosti penzijních fondů se podle Paděry rozšíří například o akcie, s nimiž se obchoduje na regulovaných trzích zemí OECD. Doposud šlo umísťovat peníze účastníků pouze do zahraničních dluhopisů. "Právě akcie korporací z dlouhodobého horizontu nabízejí nejlepší poměr výnosu a rizika. Vzhledem k omezenosti českého kapitálového trhu tato aktiva v majetku penzijních fondů téměř chyběla," dodal.
Harmonizačně technická novela obsahuje nutné úpravy vzhledem k povinnosti sladit zákon s právem EU do konce roku 2003, dále úpravy související s institucionalizací dozoru v penzijním připojištění a změny v souladu s novou koncepcí správního trestání a se změnami obchodního zákoníku, uvedl náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.
Nynější podmínka vzniku nároku na starobní penzi ve vazbě na přiznání starobního důchodu z důchodového pojištění je podle legislativy EU kvůli rozdílnému věku u mužů a žen diskriminační. Nárok na starobní penzi u penzijního připojištění tak bude podle schválené novely u obou pohlaví po dosažení 60 let.
Při současném principu průběžného financování důchodů se peníze získané ze sociálního pojištění zaměstnanců bezprostředně vyplácejí formou důchodů. Systém doplňují od roku 1994 penzijní fondy, jejichž prostřednictvím se občan může za finančního přispění státu připojistit.
V systému penzijního připojištění je nyní přes 2,5 milionu osob, tedy téměř čtvrtina občanů ČR. Trh penzijních fondů se postupně koncentruje, počet fondů postupně klesl z původních 44 na nynějších 13.
(čtk)