Sdružení naopak uvítalo navrhované zvýšení podpory v nezaměstnanosti z dosavadních 50 procent průměrného platu v prvních třech měsících a 40 procent v dalších třech měsících na 60, respektive 50 procent. Limitem pro výši podpory má nadále zůstat 2,5 násobek životního minima, které nyní dosahuje částky 4100 korun.
Návrh chce zvýhodnit uchazeče o zaměstnání ve věku od 50 do 55 let, kteří by podporu měli dostávat devět měsíců místo dosavadních šesti měsíců, a lidi nad 55 let, kteří by ji dostávali rok. Nyní mají všichni nezaměstnání nárok na podporu půl roku.
Sdružení také podporuje opatření, podle něhož by nezaměstnaní mohli požádat o zprostředkování zaměstnání kterýkoli úřad práce.
Návrh zákona počítá s tím, že úřady práce budou s vytypovanými osobami uzavírat individuální akční plán. Plány by se připravovaly s dlouhodobě nezaměstnanými, zdravotně postiženými, absolventy škol a rodiči pečujícími o děti mladší 15 let a uchazeči o práci staršími 50 let. Tito lidé by měli být nově povinni přijmout i krátkodobé zaměstnání. Neplnění plánu by mělo být důvodem k vyřazení z evidence úřadu.
Ministerstvo navrhuje zpřísnění podmínek podpory absolventů škol. Dosud byli absolventi škol zvýhodněni a nemuseli splňovat podmínku, podle níž má nárok na podporu pouze člověk, který v posledních třech letech odpracoval nejméně jeden rok. Zákon tuto výjimku ruší. Podle odborového sdružení by zpřísnění bylo přijatelné, pokud by stát zabezpečil absolventům první zaměstnání.
Návrh zákona by mělo ministerstvo podle své mluvčí Kateřiny Prejdové předložit do konce dubna a zákon by mohl platit od ledna 2004.
(čtk)