12.11.2002, JUDr. Jaroslav Jakubka, zdroj: Verlag Dashöfer

mu ()

Novela zákoníku práce č. 155/2000 Sb., s účinností od 1. ledna 2001, upravuje hromadné propouštění zaměstnanců pro jejich nadbytečnost v důsledku organizačních změn provedených u zaměstnavatele. Sleduje poskytnout zvýšenou ochranu většímu počtu propouštěných zaměstnanců stejně jako zmírnění následků tohoto opatření na fungování společného trhu mezi jednotlivými státy Evropské unie.

30 kalendářních dnů. Pokud by skončil pracovní poměr výpovědí v období 30 kalendářních dnů alespoň u 5 zaměstnanců, pak se do výše uvedených počtů zaměstnanců započítávají do celkového počtu zaměstnanců i ti, s nimiž zaměstnavatel rozvázal v uvedeném období z organizačních důvodů pracovní poměr dohodou.

informovat příslušný odborový orgán nebo radu zaměstnanců. Musí tak učinit písemně, avšak nejpozději 30 dnů před dáním výpovědi. S příslušným odborovým orgánem nebo radou zaměstnanců je zaměstnavatel povinen projednat za účelem dosažení shody zejména opatření směřující k předejití nebo omezení hromadného propouštění, zmírnění jeho nepříznivých důsledků pro zaměstnance, především možnosti jejich zařazení ve vhodném zaměstnání na jiných pracovištích zaměstnavatele. Ještě než toto jednání zaměstnavatel s výše uvedenými subjekty zahájí, je povinen jim poskytnou potřebné informace a podklady.

informovat příslušný úřad práce. Tato informace musí být podána písemně. Bude obsahovat zejména důvody chystaného opatření, celkový počet zaměstnanců, počet a strukturu zaměstnanců, jichž se má opatření zaměstnavatele týkat, období, v jehož průběhu dojde k hromadnému propouštění, navržená hlediska pro výběr propouštěných zaměstnanců a zahájení jednání s příslušným odborovým orgánem nebo s radou zaměstnanců. Těm také musí doručit jedno vyhotovení písemné informace.

zprávu o svém hromadném propouštění a výsledcích jednání s příslušným odborovým orgánem nebo radou zaměstnanců. Tato zpráva musí mít rovněž písemnou formu a její doručení musí být provedeno tak, aby je bylo možno prokázat. Zpráva musí obsahovat celkový počet zaměstnanců a počet a strukturu zaměstnanců, který se opatření týká. Jedno vyhotovení zprávy se doručí příslušnému odborovému orgánu nebo radě zaměstnanců, kteří jsou oprávněni podat k písemné zprávě své samostatné vyjádření a toto vyjádření doručit příslušnému úřadu práce.

Více informací naleznete v příručce Mzdová účtárna.