Přijmout gratulaci od více či méně známé osoby před zraky přinejmenším desítek slavnostně oděných hostů a po návratu do ředitelské kanceláře si pověsit na stěnu (další) ocenění - to je stále příjemný pocit pro zástupce podniků ve všech oborech činnosti a bez rozdílu velikosti firmy. Minulý týden si takové okamžiky užilo devět společností, které ministr průmysl a obchodu Jiří Rusnok ocenil titulem Subdodavatel roku 2002.

Letos se předávaly ceny pro nejlepší subdodavatelské firmy už podruhé, tentokrát v kategoriích strojírenství, elektrotechnika a automobilový průmysl. V prvních dvou se podniky hodnotily podle objemu uzavřených kontraktů v roce 2002 za asistence CzechInvestu, u třetí kategorie se srovnával index nárůstu tržeb mezi roky 2001 a 2002 (minimální obrat musel být 50 mil. Kč). Některé z oceněných firem dosáhly úspěchu díky účasti v Programu na podporu subdodavatelů (tzv. twinningový program, viz rámeček).

Pohled na nadnárodní společnosti, které se staly odběrateli produkce českých podniků v prvních dvou kategoriích, potvrzuje opět jednu významnou skutečnost: Mezi nejdravější investory patří v posledních letech Japonci. Z šesti partnerských firem, které rozjely spolupráci s protějšky v ČR v loňském roce, jsou čtyři s ústředím v Japonsku.

VÝZNAMNÉ PRO BUDOUCNOST. ČZ Strakonice (vítěz kategorie Strojírenství) je na české poměry velká firma - zaměstnává 1700 pracovníků, dosahuje obratu 2,5 mld. korun - a s dodávkami pro nadnárodní firmy má už zkušenosti. Třicet procent produkce exportuje. Dodává Škodě Auto (s převodovkami pro Škodu by měla nyní skončit), závodům americké společnosti John Deere, německým i ruským firmám.

Výsledkem spolupráce s CzechInvestem je kontrakt na dodávku opracovaných hliníkových odlitků pro japonskou firmu Aisin Seiki, významného dodavatele automobilového průmyslu na světě. S dodávkami se začalo loni. Není tajemstvím, že Aisin Seiki hodlá v nejbližší době postavit nový závod v Písku; pravděpodobně bude také jedním z dodavatelů pro závod Toyota-PSA Peugeot Citro..en v Kolíně.

"Tento kontrakt sice zatím nepatří v naší firmě mezi největší, nicméně je mimořádně významný jako reference," říká Václav Vyšín, obchodní ředitel ČZ Strakonice. Kontrakt, který by měl celkově představovat milion odlitků ročně v hodnotě dva miliony eur, podle něho navíc dává práci i dalším oborům v ČZ, konkrétně nástrojárně. Strakonice také zajišťují vlastními kapacitami dopravu výrobku až k zákazníkovi do montážního závodu v Británii - zřejmě do doby, než se výroba přesune do Písku.

Vyšín tvrdí, že slabé stránky v podniku "vychytali" už před lety v rámci restrukturalizace. Rozsáhle modernizovali a postupně získali všechny potřebné certifikáty jakosti.

CHTĚJÍ TECHNOLOGICKÉ CENTRUM. Rudnický výrobce gumových součástí motorů a vybavení interiérů aut Avon Automotive (druhý v kategorii Strojírenství) žádné úzké vztahy s CzechInvestem nemá a do programu na podporu subdodavatelů ho navrhla odběratelská firma. "Program nám nedal nic kromě toho papíru, který si teď pověsím na zeď," říká generální ředitel společnosti Michal Volejník.

Objem kontraktu, který Avon uzavřel s Denso Manufacturing Czech, zatím představuje 15 mil. Kč, vytvoří 12 nových pracovních míst. Aby ho získal, musel investovat do vstřikovacích lisů a vyškolit pracovníky. Odběrateli Avonu jsou dnes především anglický Land Rover a MG Rover, Volkswagen a Škoda Auto.

Spolupráce s CzechInvestem do budoucna se však Volejník nezříká: "Budeme se snažit získat podporu na zřízení technologického centra. Momentálně tam pracuje deset lidí, chceme mít dvacet až dvacet pět lidí. Má to být technologické centrum pro celou Evropu."

PORADCI NAŠLI SLABINY. "Přinesli nám nové myšlenky a my získali přehled, jak to chodí ve světě," hodnotí působení poradců v rámci Programu na podporu subdodavatelů generální ředitel firmy Ronas v Rožnově (třetí v kategorii Strojírenství) Vojtěch Rýznar a dodává, že skoro ve všech oblastech výroby našli experti prostor ke zlepšení. Doporučili hlavně zvýšit produktivitu a zlepšit organizaci řízení firmy.

Poradci zprostředkovali obchodní spolupráci s japonským koncernem Tokai Rika, který začne letos vyrábět v Lovosicích. Zatím jde o dodávku nástroje na vstřikování plastů, ale nemělo by zůstat jen u toho. "O kolik se zvýšil obrat, není teď podstatné. Zásadní je, že se spolupráce nastartovala," uvádí Rýznar. Podle něj v první fázi zahraniční investoři vstupují do nových obchodních vztahů velmi opatrně. Japonci však prý podle jiných zaměstnanců Ronasu projevovali velkou trpělivost - což nic nemění na tom, že po rozjezdu očekávají od svých subdodavatelů nejvyšší kvalitu a dodací lhůty kratší, než jsou dodavatelé zvyklí u jiných odběratelů.

Obstát v EU by pro Ronas neměl být problém. "Technologie i postupy máme srovnatelné, prostor je v lepší organizaci," říká Rýznar.

PRŮNIK DO NOVÉHO SEGMENTU. Již zavedený dodavatel koncernu VW, BTV plast z Jablonce nad Nisou (vítěz kategorie Elektrotechnika), získal díky spolupráci s agenturou pro zahraniční investice kontrakt pro firmu Black and Decker a OPW Fueling Components. Ředitel společnosti Roman Gaal to však nepovažuje za nic mimořádného: "Zahraničním zákazníkům dodáváme trvale, pouze jsme se rozšířili do dalšího segmentu trhu." Vedle automobilového průmyslu tak bude BTV vyrábět plastové díly pro hobby nářadí (Black and Decker) a pro vybavení čerpacích stanic (OPW).

A jak se stát úspěšným subdodavatelem nadnárodních firem? Roman Gaal říká, že to chce dobré organizační uspořádání výrobních procesů, neustálý tlak na provozní efektivnost a trvalou inovaci. Zavedení certifikovaného systému řízení kvality je už víceméně samozřejmostí.

Vstupu ČR do Evropské unie se Gaal nebojí, naopak: "Zahraniční konkurence nám šlape na paty už dnes. Po vstupu do EU budeme mít lepší přístup na zahraniční trhy."

DO PROGRAMU PŘES TISK. Nové zakázky pro Hella Autotechnik a Daikin Europe získala díky Programu na podporu subdodavatelů společnost KES - kabelové a elektrické systémy z Vratimova (druhé místo v kategorii Elektrotechnika). Podle prokuristy a obchodního ředitele KES Bohumila Jahna kontrakt s Hellou Mohelnice jen pro tento rok dosáhl 90 mil. Kč. "Navíc jde o dlouhodobou spolupráci. Pro příští tři až čtyři roky nebudeme mít problém s odbytem," říká Jahn. Přestože Vratimov leží na severní Moravě, kde je vysoká nezaměstnanost, netají se Jahn tím, že možná budou problémy se sehnáním pracovníků.

Vedoucí pracovníci KES se dostali do programu z vlastní iniciativy - zareagovali na informaci o twinningovém programu v tisku a na internetu - a nelitují, i když jim to v první fázi přineslo jen spoustu práce. Pro nový kontrakt museli přistavět novou halu, nakoupit novou technologii, zlepšit organizaci výroby, změnit logistiku. "Oproti českým odběratelům nás řada věcí překvapila," přiznává B. Jahn. "Nároky na kvalitu jsou mnohem vyšší a vyšší jsou také nároky na regulaci procesů ve firmě - znamená to, že veškeré procesy musí být pečlivě zdokumentovány, musíme vědět v každém momentě, co se kde děje."

OD BRÝLÍ K TELEVIZÍM. Také Okula Nýrsko (třetí v kategorii Elektrotechnika) vsadila na program a na poradce. "Pomohli nám zejména při změně organizace výrobního procesu," vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel firmy Ladislav Hršel. V konečném důsledku mohla firma snížit náklady a v některých segmentech výroby i počet zaměstnanců. "Radili nám i v obchodních vztazích, našli nové odběratele," pochvaluje si Hršel. Výsledky spolupráce jsou podle něho ohromující: zvýšení obratu firmy na loňských zhruba 40 až 60 milionů korun. Na tom má největší zásluhu právě nový kontrakt na dodávky výlisků se společností Matsushita Television Central Europe, která v Plzni vyrábí televizory Panasonic. Rámcový kontrakt s Matsushitou má Okula podepsaný na tři roky.

Hršel přiznává, že začátky spolupráce s Matsushitou byly těžké a vše se zdařilo jen díky mimořádnému nasazení všech pracovníků a investicím. "Museli jsme investovat 35 milionů korun do lakovny, 20 do výroby. Věříme, že se nám vložené prostředky vrátí za dva roky," doufá ředitel.

A jak jsou v Okule připraveni na Unii? "Máme velkou výhodu, že jsme se chytili drápkem v nadnárodních společnostech, investovali jsme do strojů a vsadili na komplexnost služeb - od konstrukce výrobku přes výrobu formy až po expedici výrobku," vypočítává šéf Okuly. Je přesvědčen, že o to bude v EU zájem.