Tři čeští vědci a lékaři se svými spolupracovníky převzali 19.12. z rukou ministryně zdravotnictví Marie Součkové Výroční ceny za rok 2002 za vědeckou práci ve zdravotnictví.
Při slavnostním předání ve Vlasteneckém sále pražského Karolina ocenila ministryně profesora Jana Betku za výzkumný úkol týkající se elektrické stimulace ucha u neslyšících. Docent Alois Martan získal cenu za práci týkající se ultrazvukového vyšetření močových cest a doktor Luděk Červenka za studii v oblasti regulace funkcí ledvin a krevního tlaku.
Ministryně poděkovala oceněným za práci a energii, kterou do poznání a výzkumu vkládají. "Čeští lékaři jsou velmi schopní, nadaní a jejich věhlas přesahuje hranice našeho státu," zdůraznila. Předseda vědecké rady ministerstva zdravotnictví Jan Dvořáček vyzdvihl neustále se zvyšující kvalitu odměňovaných prací.
Doktor Červenka využil příležitosti a vyzval českou politickou reprezentaci k tomu, aby stát přestal financovat ztrátové podniky, a naopak investoval do vědy a vzdělání.

Čtrnáct studentů Univerzity Karlovy převzalo dne 19.12. Bolzanovu cenu, kterou škola udílí za odborné a vědecké práce již devět let. Podle prorektorky Jaroslavy Svobodové bylo velmi obtížné vybrat z 24 prací ty nejlepší. "Oceněné práce byly velmi vyrovnané a byly excelentní," řekla.
Práce doporučovaly fakulty. Jde tedy o studenty, kteří neměli jen výbornou práci, ale byli vynikající i během studia, podotkla Svobodová.
"Ceny si velice vážím a jsem rád, že se mé práci poštěstilo být mezi těmi nejlepšími. Doufám, že se mi podaří navázat na tuto práci během mého dalšího studia a dosáhnu aspoň srovnatelných výsledků," řekl student matematicko-fyzikální fakulty Daniel Král, jeden z oceněných. Myslí si, že podobné soutěže studenty motivují a povzbuzují do další práce. "Všiml jsem si, že když se nějaké soutěže zúčastní někdo z fakulty, další rok se do ní přihlásí více lidí," podotkl.
Bolzanovu cenu udílí UK svým studentům za jejich práce z oborů právních, ekonomických, matematických a společensko-vědních. Soutěžní práce musejí studenti zpracovat během studia a musejí být objevné a s tvůrčím obsahem. Komise hodnotí originalitu myšlenky, přínos pro rozvoj poznání, obsahovou a formální kvalitu práce a metodickou vyspělost. Cenu letos univerzita udělila již podeváté, v předchozích osmi ročnících ji získalo 83 studentů.

V souvislosti s uvedenými oceněními velice "zajímavě" působí následující zpráva z téhož dne:
Univerzita Karlova bude muset zřejmě oželet 100 miliónů korun na své investice. Poslanci totiž přijali pozměňovací návrh k vládním návrhu státního rozpočtu, který to umožnil.
"Poslanci dospěli k názoru, že je nutné vzít 100 miliónů z investičních peněz pro vysoké školy a přesunout je na výstavbu dětských hřišť. Pro pány poslance není zřejmě důležité vzdělávání, ale komunální politika," řekl v této souvislosti zastupující náměstek pro vysoké školství ministryně školství Martin Profant.
Rektor UK Ivan Wilhelm si od předsedy rozpočtového výboru sněmovny vyžádá oficiální sdělení, proč se peníze přesunou. Bude chtít znát výhrady, kvůli nimž peníze univerzita nedostane.
Poslanci schválili přesun 250 miliónů korun v rámci kapitoly ministerstva školství na zhruba deset různých programů, například na podporu rozvoje a obnovy materiálně technické základny sportu a tělovýchovy. O 20 miliónů přijde například i ČVUT.
"Ze strany pánů poslanců je to nekonzultovaný a riskantní zásah do rozvoje nejvýznamnější univerzity," podotkl Profant. Podle něj tento krok nikdo nezdůvodnil.
(čtk-zb)