V Evropské unii se uvažuje o vzniku velké společné grantové agentury pro základní výzkum, která by vytvořila opravdu konkurenční prostředí, a na to se musíme dobře připravit," řekla Illnerová na 21. zasedání akademického sněmu, který se konal ve středu 19.12.
Právě končící pátý rámcový výzkumný program Evropské unie byl zaměřen spíše na aplikovaný výzkum. Srovnání počtu českých projektů s ostatními zeměmi v tomto programu pro ČR podle Illnerové nevyznívá vůbec špatně. "Z postkomunistických zemí bylo relativně úspěšnější jen Slovinsko. Pro naši úspěšnost v šestém rámcovém programu, který byl zahájen letos v říjnu, bude ale nutné financovat alespoň část výzkumů na úrovni shodné s Evropskou unií a vyspělými státy světa," uvedla.
Pro zvýšení kvality výzkumu je podle jejího názoru nutná také intenzivnější spolupráce jednotlivých výzkumných pracovišť mezi sebou navzájem, ale i s vysokými školami. Akademie věd má téměř 70 společných pracovišť jednotlivých vědeckých ústavů a vysokých škol. Propojení výzkumu a výuky podle Illnerové pomáhá nejen podchycovat nadané studenty a mladé vědce a zapojovat je do profesních týmů, ale také vytváří potřebnou infrastrukturu pro integraci do evropských výzkumných programů.
(čtk-zb)