Česko, kde je již řada významných firem pod zahraniční kontrolou, však toto vysvědčení nemusí příliš mrzet. Ještě hůře totiž skončily přední evropské ekonomiky Francie a Británie. Ty podle CPC dosahují produktivity pouze 57 respektive 51 procent času stráveného v práci. U Francouzů je na vině hlavně nejkratší pracovní doba 35 hodin týdně a časté stávky.
"Britský nejvyšší manažer zase dostává skoro kopřivku, když má sejít dolů mezi lidi," řekl ředitel CPC Klaus Harrer. Na ostrovech je tak brzdou přežívající třídní rozdělení na "bílé" a "tmavé" límečky.
Zodpovědnost za stále nízkou produktivitu, jejíž optimum je podle CPC na 85 procentech, nesou především řídící pracovníci. Ti se zřejmě starají o jiné věci než o kontrolu podřízených a podnikové plánování. Podniky trpí též špatnou pracovní morálkou a problémy s informačními technologiemi.
Zarážející je opadávající víra českých manažerů v budoucí růst produktivity. Počet optimistů letos klesl na 62 procent dotázaných z loňských 74 procent. "Sílící pesimismus není pozitivním jevem v období před vstupem do EU," pravil Harrer.