Vážená tazatelko,

ohledně nařizování dovolené zaměstnavatelem se uplatní § 217 zákoníku práce, dle kterého platí, že dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo.

Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Pokud tedy zaměstnavatel dodrží tyto limity vymezené zákoníkem práce, je zcela na jeho uvážení jakým způsobem, tj. kdy čerpání dovolené nařídí.

Pro úplnost lze dodat, že porušení těchto ustanovení (ohledně čerpání dovolené) může být sankcionováno inspektorátem práce, přičemž tuto problematiku upravuje zákon č. 251/2005 Sb. o inspekci práce a to konkrétně § 16 (zaměstnavatel – fyzická osoba) resp. § 29 (zaměstnavatel – právnická osoba), kde za přestupek, nebo správní delikt hrozí zaměstnavateli uložení pokuty až do 200.000 Kč.