Vážená tazatelko,

v průběhu čerpání rodičovské dovolené, se na zaměstnance vztahuje tzv. ochranná doba (§ 53 odst. 1 zákoníku práce), což znamená, že Vám zaměstnavatel může dát výpověď jen zcela výjimečně (ruší-li se zaměstnavatel či jeho část).

V případě, že Vaše místo zaměstnavatel zrušil, může Vám sice dát výpověď na základě §52 písm. c, zákoníku práce, ale až po tom, co se vrátíte do práce, resp. až po skončení rodičovské dovolené.

Při této výpovědi, pak budete mít nárok na odstupné (§67 odst. 1 zákoníku práce) a to ve výši závislé na délce trvání pracovní smlouvy (u Vás, jestliže Váš pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky, ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku).

Jen pro úplnost dodáváme, že po návratu z rodičovské dovolené, nemáte nárok na totožné pracovní místo, ale na zařazení do práce, která odpovídá Vaši pracovní smlouvě. Jestliže to ze strany zaměstnavatele není možné (zrušil tuto pozici) tak se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vám, dostanete-li výpověď pro nadbytečnost, přísluší náhrada mzdy za dobu uplynutí výpovědní doby, tak, jako byste normálně pracovala. Jinou práci, než kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě, po Vás zaměstnavatel nemůže chtít vykonávat.

Existuje ještě možnost uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru ještě teď – v průběhu rodičovské dovolené a to z důvodu nadbytečnosti (tj. Vaše místo bylo zrušeno) a i v takovém případě máte nárok na odstupné (ve výši popsané nahoře). Samozřejmě platí, že Vás nikdo nemůže nutit podepisovat jakoukoliv dohodu, neboť každý právní úkon, na to, aby byl učiněn platně, musí být mimo jiné učiněn svobodně a bez nátlaku. V případě, že budete mít pochybnosti ohledně uzavření jakékoliv dohody se zaměstnavatelem, doporučujeme Vám se před podpisem obrátit na advokáta.