Podle průzkumu J&T Real Estate zohledňují lokalitu kanceláří při výběru zaměstnavatele čtyři pětiny dotázaných, tři procenta lokalita nezajímá a pro 17 procent není rozhodující. Lokalitu kanceláří zohledňují zejména mladí, kteří většinou nevlastní auto. Dojíždět do zaměstnání mimo Prahu nezvolil v průzkumu žádný z dotázaných.

S lokalitou své kanceláře jsou spokojeny čtyři pětiny zaměstnanců. Přes dvě pětiny dotazovaných je připraveno změnit zaměstnavatele, pokud přesune firmu do horší, tedy z jejich pohledu hůře dostupné a méně kvalitní lokality.

Z okrajů města, kam společnosti mířily kvůli nižším nájmům během krize, se firmy poslední dobou vracejí do širšího centra. Počet nově otevřených kanceláří v širším centru ale klesá. Letos se jich podle společnosti Cushman&Wakefield otevře rekordně málo, necelých 40.000 metrů čtverečních.

V příštím roce očekáváme výrazné oživení, na trh by mělo přijít přes 250.000 m2 nových kanceláří. I tak ale budou takzvané áčkové lokality nedostatkovým zbožím," uvedl konzultant společnosti Cushman&Wakefield Petr Markvart. K nejrychleji se rozvíjejícím lokalitám patří například Karlín, kde by se příští rok měly otevřít pouze dva projekty, dodal.

Kromě lokality považuje naprostá většina dotázaných za důležitý čas dojíždějí do práce. Zatímco v jiných zemích dojíždí zaměstnanci běžně do práce přes hodinu, necelá třetina Pražanů je ochotná věnovat cestě do práce maximálně 45 minut a podobné procento pouze půlhodinu. Více než hodinu by obětovalo minimum respondentů.

Středočeši jsou ochotní cestě do kanceláří obětovat více času než Pražané. Maximálně hodinu uvedlo 46 procent Středočechů, Pražanů 23 procent. Podle obchodního ředitele J&T Real Estate Martina Kodeše jsou Středočeši na delší cestování zvyklí.

Květnového průzkumu se zúčastnilo 726 zaměstnanců ve věku 18 až 65 let, kteří pracují v Praze a bydlí v Praze a Středočeském kraji.