Dopady finanční krize na světovou ekonomiku způsobí do konce příštího roku zánik 20 milionů pracovních míst. Vyplývá to podle agentury Reuters z prognózy Mezinárodní organizace práce (ILO), která je založena na odhadech Mezinárodního měnového fondu pro vývoj světové ekonomiky.

Zasaženy budou podle prognózy nejpravděpodobněji finanční služby, stavebnictví, realitní aktivity a automobilový sektor. Generální ředitel ILO Juan Somavia upozornil, že úbytek pracovních míst by mohl být ještě výraznější, pokud MMF své odhady zhorší.

"Musíme mluvit o finanční krizi z hlediska toho, co se stane s lidmi a co se stane s pracovními místy a podniky," řekl Somavia. Dodal, že ILO chce řídit diskuse o řešení krize, které by směřovaly k tvorbě pracovních míst a dalším opatřením na podporu "skutečné ekonomiky".

Počet nezaměstnaných ve světě se podle šéfa ILO kvůli finanční krizi koncem příštího roku vyšplhá na 210 milionů z loňských 190 milionů. Poprvé v historii by tak překročil hranici 200 milionů.

Státy s velkými domácími trhy, které nejsou příliš silně závislé na vývozu, budou podle Somavii schopny odolávat krizi lépe než ostatní. Jako příklad uvedl šéf ILO Čínu, kde se export na celkovém hrubém domácím produktu podílí pouze 11 procenty.

Řada zemí již přišla s opatřeními na podporu finančního sektoru. "Doufejme, že rozhodnutí, jež byla přijata, budou fungovat," řekl Somavia. Dodal, že všechna opatření by se nejprve měla soustředit na odvrácení hospodářské recese, ale poté by se měla pozornost přesunout na pomoc podnikům, které vytvářejí nejvíce pracovních míst. To podle něj bývají obvykle malé podniky.

Finanční systém by se měl podle šéfa ILO vrátit zpět ke své základní funkci, tedy k poskytování úvěrů lidem s podnikatelským duchem na zakládání firem, jež by vytvářely zboží a služby i pracovní místa. Somavia upozornil, že podíl finančního sektoru na firemních ziscích v USA loni stoupl na více než 40 procent z pěti procent v roce 1980, což přimělo banky preferovat investice do finančních transakcí před poskytováním půjček jiným produktivním sektorům. "Tento systém tak začal vysávat peníze z reálné ekonomiky," dodal.

MMF tento měsíc zhoršil odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok na tři procenta z původně předpokládaných 3,9 procenta. V letošním roce nyní fond očekává zpomalení růstu na 3,9 procenta z loňských pěti procent.