Česku už dnes chybí téměř padesát tisíc pracovníků. Počínaje lékaři a architekty a řemeslníky konče. A bude ještě hůř. Populace stárne a kvalifikovaných lidí dále ubývá. Vláda chce proto od roku 2008 odstranit všechna ochranářská opatření, která brání pracovní místa pro české občany.

"Česká ekonomika se bez zahraniční pracovní síly neobejde. Není jiná cesta než liberalizace všech podmínek, které zaměstnávání cizinců upravují," potvrzuje šéf resortu práce Petr Nečas (ODS). S tím, že se zpřísní postih za černou práci. Ten bude podle ministra "drakonický".

"Už jsme zaspali, Evropa stárne všude," říká Lucie Sládková z Mezinárodního centra pro imigraci. Podle ní projekty, jak přilákat cizince, rozjelo už Polsko, a dokonce i Bulharsko a Rusko.

Podle Nečase by měla zmizet například povinnost dokázat, že o konkrétní místo opravdu nemá zájem český občan. Ta nyní leží na bedrech firem a státu.

A to je jen jedno z ustanovení, která brání cizincům v zemi pracovat. Zájemci ze zahraničí osobně musí podstoupit řadu dalších byrokratických procedur.

"Cizinec se logicky ptá: Najdu práci, jakou práci mi nabídnou, uživím v té zemi vůbec děti? Když zjistí, že musí vyplnit stovky papírů a čekat půl roku na vyřízení, tak do té země nepůjde," říká Sládková.

Experti z ministerstva práce spočítali, že za necelé čtvrtstoletí bude v zemi chybět přes 400 tisíc pracovníků.

Za dalších dvacet let má Česko podle nejnovější studie renomované nizozemské společnosti SEO postrádat dokonce 1,5 milionu lidí z nejrůznějších profesí. Bude tak zemí, která se bude potýkat s největším nedostatkem pracovních sil v Evropské unii. SEO zkoumá pracovní trh v EU.