Hana Kejhová


Zdeněk Mateiciuc patří mezi podnikatele, kteří zaměstnávají handicapované pracovníky. Je majitelem a ředitelem firmy Gerlich Odry. Ekonomicky se jí daří - loni dosáhla výnosů ve výši téměř 32 milionů korun. Hlavním cílem společnosti je vytváření nových pracovních míst pro lidi, kteří jsou těžko umístitelní na trhu práce.

"Lidé se zdravotním postižením vyžadují mnohem více osobního přístupu, který vytváří z firmy jednu velkou rodinu," říká Mateiciuc.

Také Vojtěch Sedláček z Agentury ProVás se rozhodl zaměstnávat tělesně postižené osoby. "Za minulého režimu byli postižení občané vnímáni jako méněcenní. Komunisté je odsouvali na okraj společnosti a schovávali do ústavů," říká Sedláček. Dodává, že se bohužel s takovým postojem setkává i dnes.


Pomohou neziskové organizace


Firmám, které chtějí vytvářet podmínky pro zaměstnávání postižených, mohou pomoci neziskové organizace. Ty se věnují podpoře sociálního podnikání. Například Nadace Open Society Fund Praha a Nadace rozvoje občanské společnosti se snaží podporovat koncept sociální ekonomiky u nás. O co jde?

Prvotní není zisk ani ochranářský postoj lidí za každou cenu. Podstatné je vytvoření pracovních míst, která jsou "šitá na míru" potřebným lidem a jsou téměř srovnatelná s podmínkami na otevřeném trhu práce. O jejich vytvoření usilují právě neziskové organizace, které jsou lidem s nejrůznějšími handicapy nejblíže a znají jejich potřeby. V zahraničí zaměstnávají zdravotně znevýhodněné osoby takzvané sociální firmy. Třeba ve Velké Británii existuje více než sto takových firem. Pojem sociální firma není dosud v Česku příliš známý. Zkušenosti s tímto druhem podnikání se do českého prostředí snaží od letošního března přenést pražská pobočka Greater London Enterprise. Zahájila pilotní projekt podpory podnikání v několika pražských lokalitách. Jde o městské části Žižkov, Smíchov, Vysočany a Nové Butovice.

"Při přípravě projektu jsme vycházeli z našich zkušeností ve Velké Británii, kde dnes podobné programy úspěšně fungují, například v Londýně," vysvětluje hlavní koordninátor Durmish Guri. Neziskové organizace doporučují zaměstnavatelům vhodné pracovníky.

Již druhým rokem Nadace VIA za podpory společnosti Philips Morris ČR a Vysoké školy finanční a správní podporuje vzděvání manažerů pracujících v sociální oblasti. Učí je řídit a vést organizaci a vytvářet kontakty s komerčními firmami a s veřejnou správou, aby si například zájemci objednávali výrobky a služby.



Pracovní servery pro postižené


K lepšímu pracovnímu uplatnění osob se zdravotním postižením má přispět nový portál Burza práce, který spustila Nadace Charty 77. Obsahuje pracovní nabídky, které si zájemci z řad handicapovaných mohou nechat zasílat mailem. Pokud by žadatelé nesplňovali přesně představy firmy a kvalifikační kritéria konkrétní pozice, mohou být proškoleni.

Projekt Universita 4G totiž rekvalifikuje pracovníky podle požadavků zaměstnavatele. "Komerční firmy mají velkou šanci nalézt prostřednictvím portálu přesně toho, koho potřebují z řad handicapovaných," říká koordinátor projektu Rudolf Kubík.

V rámci University 4G se nyní rekvalifikuje i dvacet uchazečů se zdravotním postižením pro společnost IBM. Projekt přitom vychází z jejích skutečných potřeb. Připravuje vybrané pracovníky se zdravotním postižením na konkrétní pracovní pozice počítačových specialistů v technologickém centru IBM v Brně.


Příležitostí vyjít vstříc je více


Každá firma nemůže zaměstnávat handicapované. Brání tomu například povaha práce. Zákon o zaměstnanosti ukládá firmám s více než 25 lidmi přímo vytvářet pracovní místa. Nebo nabízí formu náhradního plnění, to jest odebírání výrobků nebo služeb od jiných zaměstnavatelů, kteří handicapované přijímají. Pokud společnost nevyužije žádnou z možností, musí uhradit odvod do státního rozpočtu.