ŠEST TIPŮ, JAK DOSÁHNOUT ZVÝŠENÍ PLATU

1. Zvyšte si kvalifikaci


Rozhodně je to perfektní nástroj, jak celkově zvýšit svou cenu na trhu práce. V případě, že si zaměstnanec jakýmkoliv způsobem zvýší kvalifikaci, je seriózní přijít za zaměstnavatelem a ptát se ho na možnosti dalšího růstu ve firmě.

Někdy další kursy zaplatí společnost, jindy si je ale zaměstnanec musí platit sám. V takovém případě je potřeba připravit se na to, že to může být náročné nejenom časově, ale i finančně. Pro dlouhodobé plánování kariéry je to však ideální nástroj.

2. Pohrozte odchodem


Krátkodobě sice hrozba podání výpovědi může vést ke zvýšení platu, ale mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dochází k narušení důvěry. To bych viděl jako největší nevýhodu tohoto nástroje.

Samozřejmě, záleží na tom, jakou formou je hrozba odchodem podána. V některých případech to ale může hraničit s vydíráním, obzvlášť nyní, kdy je problém sehnat lidi. Pro zaměstnavatele je to vždy jeden z nejhorších argumentů. Navíc záleží na tom, zda má dotyčný skutečně kam jít.

3. Změňte pozici ve firmě


Nemusí to být vždy způsob, jak dosáhnout vyššího platu. Pokud je to pozice ve stejném oddělení a na stejné úrovni, nemá zaměstnavatel žádný důvod sáhnout ke zvýšení mzdy.

Pokud však postupujete na seniorské pozice, nebo v hierarchii firmy výše, tam už samozřejmě pádný argument ke zvýšení platu je. Když na sobě budete pracovat, váš zaměstnavatel to zpravidla ocení. V případě, že má vaše firma vypracovaný nějaký systém kariérního růstu, povýšíte.

4. Odejděte ke konkurenci


Odchod do konkurenční firmy určitě ke zvýšení platu pomáhá. Pokud je ale vyšší plat jediným důvodem k odchodu, může to být pro nového zaměstnavatele překážka k tomu, aby zaměstnance přijal. Když totiž člověk přechází tam, kde mu dají vyšší plat, hrozí, že jakmile dostane další lepší nabídku, udělá to okamžitě znovu.

Takže ano, pomáhá to ke zvýšení platu, ale tato možnost by neměla být zneužívána moc často, protože vám pak hrozí ztráta kreditu.

5. Stávkujte za vyšší plat


Záleží na profesi, ve které je stávkování a hrozby stávkou využíváno. V mnoha oborech se totiž daleko efektivněji dosáhne vyšších platů diplomatickým vyjednáváním.

Ve výrobních společnostech ale lidem mnohdy nic jiného nezbývá. Tady mají odbory a kolektivní vyjednávání své místo a i hrozba stávky může zvýšit základní mzdu. Příkladem může být i jarní boj o vyšší mzdu v mladoboleslavské Škodě Auto.

6. Chtějte benefity za úspěch


Zejména u obchodníků a nejrůznějších projektových manažerů funguje princip takzvaných "succes fees" - tedy příplatků za úspěch.

Pokud máte před sebou složitý projekt, který je i časově náročnější, upozorněte na to zaměstnavatele a domluvte se s ním na příplatcích za dobré provedení mimořádného úkolu. Funguje to zejména v případech, že máte potenciál sehnat náročnější zakázku nebo řešit těžší úkol.

Zpracováno podle Aleše Křížka z Robert Half International