Co definuje novou generaci serverů? Na jaké technologické inovace se mohou zákazníci těšit?

Servery Dell EMC PowerEdge 14. generace jsou od základu postaveny na 3 základních principech.

První z nich představuje škálovatelnou architekturu umožňující efektivně reagovat na rychle se měnící potřeby byznysu a změnu workloadů. Druhý z principů se týká inteligentní automatizace rutinních úloh, například instalace/deployment, aktualizace. Ta přichází s novou verzí systémového managementu OpenMa- nage Enterprise. Třetí v pořadí je integrovaná bezpečnost. Chráníme servery proti IT hrozbám, detekujeme je a obnovujeme. Celý tento koncept nazýváme Cyber-Resilient Architecture.

Leoš Vondrák, Dell EMC

14. generace serverů Dell EMC PowerEdge obsahuje spoustu novinek, technických "vychytávek", jejichž výčet a vysvětlení by byly na celý seminář. Namátkou jako příklad bych uvedl tyto: škálovatelná rodina procesorů Intel Xeon, NVDIMM, NVMe PCIe SSD, Boot Optimized Storage Solution, FPGA, 25Gb networking, OpenManage Enterprise, Support Assist a ProSupport Plus, řadič PERC10, vylepšení chlazení (airflow) atd.

Jaké řady jsou tedy nově k dispozici a jaké je jejich zacílení?

Servery Dell EMC PowerEdge 14. generace jsou navrženy tak, aby podporovaly softwarově definovaná řešení. Jsou tedy základním stavebním prvkem pro řešení například vSAN, vXRail, ScaleIO, MS Storage Spaces a dalších.

Naše široké portfolio serverů je ideálním řešením pro daný workload / provozovanou aplikaci počínaje malými podniky nebo pobočkami až po velká datová centra.

Jak jste již zmínil, srdcem serverů 14. generace jsou nové procesory Intelu. Jaký nabízejí výkon oproti předchozí generaci a jaké inovační technologie/funkcionality jsou s těmito procesory spojeny?

Servery 14. generace nabízejí o 27 procent více procesorových jader. O 50 procent vyšší propustnost paměti zajišťuje, že naše nové servery Dell EMC PowerEdge poskytují zákazníkům vyšší výkon pro nepostradatelné podnikové aplikace a aplikační úlohy. Toto se promítá především do rychlejší práce s databázemi a nižší latencí, která nabízí až 12násobně vyšší počet čtecích a zápisových operací za sekundu (IOPS) a až o 98 procent kratší latenci databáze v clusteru VMware vSAN cluster.

Dále je to rychlejší a transparentní migrace virtuálních počítačů, nyní až o 58 procent rychlejší s až o 75 procent nižším vytížením procesorů při použití 25Gb Ethernetu s technologií Remote Direct Memory Access (RDMA). A v neposlední řadě potom rychlejší úložiště pro výpočetní prostředky, které umožňuje maximalizovat výkon aplikací prostřednictvím až šestkrát vyššího počtu jednotek NVMe, až čtyřikrát vyšší kapacity flash úložiště, o 30 procent vyššího počtu vstupně-výstupních slotů nebo až o 25 procent vyšší hustoty úložiště.

V jaké podobě budou servery dostupné?

Servery budou dostupné ve všech form faktorech, na které jsou naši zákazníci zvyklí: tower, rack, modulární provedení a hyper-scale.

Zákazníkům doporučujeme servery na základě workloadu/aplikace, které na daném serveru poběží. Při výběru serveru se musíme rovněž zaměřit i na budoucí potřeby, které se často mění a vyvíjí. Jiný typ serveru s jinou konfigurací je vhodný například pro VDI řešení a jiný zase pro SAP Hana, MS SQL nebo HPC.

V IT se v posledních letech silně prosazují témata spojená s kyberbezpečností. Zmínil jste, že nové servery disponují funkcemi zabezpečení na úrovni hardwaru i systému...

Dell EMC je již v posledních dvou generacích serverů PowerEdge průkopníkem technologie Root of Trust. Tato robustní architektura odolná proti kybernetickým útokům umožňuje zákazníkům chránit, detektovat, obnovovat a vyřazovat servery PowerEdge prostřednictvím funkcí, jako je kryptograficky důvěryhodné spuštění systému, jeho uzamčení nebo smazání.

 

Rozhovor byl publikován v ICT revue 11/2017.