Americký prezident Donald Trump se výrazně přiblížil k naplnění jednoho ze svých klíčových předvolebních slibů, že prosadí zásadní daňovou reformu. Republikáni v Kongresu před víkendem představili návrh nejrozsáhlejších změn daňových zákonů za posledních třicet let, od daňové reformy prezidenta Ronalda Reagana v roce 1986.

Republikánský návrh snižuje korporátní daň ze současných 35 na 20 procent. Výrazně zjednodušit by se měl systém placení daní z příjmu fyzických osob, které by se pak měly rovněž snížit.

Pro nejbohatší Američany sice zůstává daň v dosavadní výši 39,6 procenta, ale limit příjmu, na který se vztahuje, se zdvihl z půl milionu na milion dolarů. Především pro bohaté Američany je zároveň dobrou zprávou, že zrušena by měla být dědická daň.

35 procent

je současná výše korporátní daně v USA. Mezi vyspělými ekonomikami světa jde o jednu z nejvyšších.

20 procent

je současný republikánský návrh. Základním bodem daňové reformy prezidenta Trumpa je právě snížení korporátní daně.

V rámci daňových úprav ovšem Američané zároveň přijdou o mnohé daňové úlevy. V řadě států, jako jsou například Kalifornie a New York, by lidé už neměli mít možnost odečítat si tamní státní daň z federálního daňového přiznání. Pro střední třídu a bohaté lidi v těchto státech by to mohlo znamenat větší daňové zatížení.

"Dáváme Američanům velký, krásný dárek k Vánocům v podobě obrovských daňových škrtů," uvedl Trump. Tím zároveň naznačil, dokdy by chtěl mít hotový zákon na stole k podpisu. Bílý dům a republikáni v Kongresu věří, že by to mohli stihnout ještě do konce tohoto roku.

Republikáni zákon postavili tak, aby jim na jeho schválení stačila prostá většina hlasů v Kongresu. Nepotřebují tak žádné demokraty, kteří návrh kritizují a chtěli by v něm prosadit výrazné změny. Ale ani to neznamená, že průchod reformy Kongresem bude snadný, a už vůbec ne automatický.

"Máme před sebou lobbistickou olympiádu," prohlásil republikánský kongresman Kevin Brady, předseda organizačního výboru Sněmovny reprezentantů, k návrhu legislativy.

Avizoval tím velký tlak, jemuž teď bude Kongres vystaven od odvětví, výrobců a dalších skupin, kterým legislativa nevyhovuje. Návrh mimo jiné omezuje odpisy, jež Američané mohli uplatňovat při koupi nemovitostí, například ve formě odečtů úroků z hypoték. Proti reformě se kvůli tomu postavilo vlivné Národní sdružení podnikatelů s realitami, podle kterého by se tím snížila dostupnost vlastního bydlení pro střední třídu.

Navržený zákon dále ruší dosavadní daňové odečty pro domácnosti využívající elektřinu z obnovitelných zdrojů a také daňové kredity na nákup elektrických automobilů. A jak producenti čistých energií, tak výrobci elektrovozů se už proti návrhu ozvali a budou proti němu tvrdě lobbovat.

Předložená daňová reforma tak podle amerických médií, jak v nich připouštějí i sami republikáni, patrně ještě dozná změn. Zároveň je ovšem pravděpodobné, že republikáni v Kongresu a Bílý dům návrh dotáhnou do podoby finálního zákona.

Po více než devíti měsících od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta nemají republikáni na svém kontě ještě žádný skutečně velký zákonodárný úspěch. Jejich pokusy o odvolání zdravotnické reformy Baracka Obamy naopak zcela selhaly. Další debakl už si republikáni nemohou dovolit, neboť by to ohrozilo jejich šance před kongresovými volbami na podzim 2018.