reklama
reklama
26. 9. 2017 | poslední aktualizace: 26. 9. 2017  14:40
Právní poradna: Hmotná odpovědnost

Skončením pracovního poměru nezaniká povinnost vrátit svěřené věci zaměstnavateli

Dobrý den, dostala jsem se do tíživé situace a prosím Vás o radu, pomoc. Mám dotaz ohledně svěřených věcí a hmotné odpovědnosti. Byla jsem zaměstnána jako manažerka marketingu v jedné firmě, byl mi svěřen pracovní notebook a mobil, podepsala jsem hmotnou odpovědnost. Bohužel jsem musela ze zdravotních důvodů ukončit pracovní poměr. Pracovní smlouvu jsem tedy ukončila, vše oznámila, vedoucí mi ukončení pracovního poměru potvrdil. Bylo to v únoru a ptala jsem se jak správně v této věci postupovat, a chtěli ode mne jen zaslat potvrzení - ukončení pracovního poměru ve zkušební době, které jsem dodala. Dále se se mnou domlouvali na možné spolupráci externě, k čemuž, ale nakonec nedošlo. Neozvali se půl roku. O svěřené předměty neměli zájem, tak zůstali u mne i po skončení pracovního poměru. Notebook i mobil mi byl odcizen. Dočetla jsem se, že daná hmotná odpovědnost zaniká s ukončením pracovní smlouvy. Muže se nyní firma svěřených věcí dožadovat? Mohou po mne chtít náhradu? Prosím o radu, pomoc a informace jak mám dále postupovat. Děkuji mnohokrát a přeji hezký den.
Mgr. Rudolf Pastorák, advokát, Mašek advokáti, s. r. o.
Notebook, mobilní telefon, ilustrační foto
Notebook, mobilní telefon, ilustrační foto
autor: archiv

Vážená tazatelko,

zaměstnavatel Vám věci svěřil na základě dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věci v souladu s ustanovením § 255 zákoníku práce. Máte pravdu, že dle ustanovení § 256 zákoníku práce, tato dohoda zaniká spolu se zánikem pracovního poměru.

Domníváme se, že skončením pracovního poměru ale nezaniká vaše povinnost vrátit svěřené prostředky (v tomto případě notebook a mobil) zaměstnavateli.

Předmětné ustanovení § 255 zákoníku práce pamatuje i na zproštění, nebo zkrácení odpovědnosti zaměstnance a to pro případy, kdy zaměstnanec prokáže, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění. Typicky v případech, kdy mu zaměstnavatel nevytvořil podmínky k zabezpečení svěřených věcí na pracovišti (zamykací skříňky apod.). Dle nám známé judikatury soudů je liberačním důvodem i odcizení svěřených prostředků, po podmínkou, že zaměstnanec prokáže, že se tak stalo např. vloupáním, a k ochraně svěřeného prostředku učinil zaměstnanec všechno, co po něm rozumně požadovat a zároveň svým neopatrným jednáním odcizení prostředků neumožnil.

Z vašeho dotazu nevyplývá, za jakých okolností k odcizení věcí došlo, proto nemůžeme být více konkrétní.

Dle našeho názoru tedy zaměstnavatel má právo svěřené prostředky požadovat zpět i po ukončení pracovního poměru. V případě nevrácení věcí, se lze s žalobou na vydání věci obrátit na příslušný soud. Kdyby se prokázalo, že věci již není možné vrátit, lze žádat o nahrazení ceny (obvyklé hodnoty) věci.

 

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama