Zkušenosti nad zlato

Nedávno jsem potkal spolužáka, který býval perfektně připravený snad na každou vyučovací hodinu. Mnozí
učitelé ho ostatním dávali za vzor a obdivovali přesné citace definicí i celých pasáží z učebnic, vyhovovalo jim
až otrocky přesné dodržování naučených postupů výpočtů.

Jiní vyučující však až takovým nadšením nehýřili, neboť pochopili, že dotyčný už nedovedl obsah sdělení převyprávět vlastními slovy, natož aplikovat definici či složitější výpočet v praxi. Tehdy spolužák považoval výtky a špatné známky od takových kantorů za neopravné, ba přímo nespravedlivé. Dnes už však na ně vzpomíná v dobrém a lituje, že takových nebylo více.

Spolužák sice absolvoval dvě vysoké školy, ale uplatnění v praxi pak hledal jen velmi těžko. Pomohla mu až skutečnost, že v devadesátých mohl odjet do zahraničí, kde začal znovu a ve zcela jiném oboru. Díky tomu, že narazil na zaměstnavatele, který vycítil a uměl využít jeho potenciál, je dnes spolužák spolumajitelem úspěšné firmy, ve které kdysi začínal jako námezdní dělník. Sám dnes s oblibou říká, že školy mu sice dodaly spoustu informací, ale teprve život mu ukázal, jak je využít.


Michael Málek

 

 

Z obsahu vydání magazínu Kariéra speciál

Zveřejněné články nebo jejich rozšířené verze zde zveřejníme v průběhu následujících dvou týdnů.

 

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí – rady a zkušenosti
Do světa na zkušenou odcházeli od pradávných dob řemeslníci i studenti a absolventi vysokých učení, někdy po svých a sami, jindy ve skupinách a s požehnáním státních institucí – to především ve století nedávno uplynulém. Vždy to však byla cesta přínosná a užitečná, domů se vraceli obohaceni o nové dovednosti, znalí jazyků a zvyklostí v cizích krajích. čtěte ZDE

 

Vytváření vazeb mezi kulturami a lidmi
Chceme‑li lepší svět, musíme spolu komunikovat – prostá myšlenka zakladatelů organizace AFS (American Field Service), která vznikla v letech po první světové válce, sice dosud nedošla vysněného naplnění, ale společnost, která se jí řídí, existuje dodnes po celém světě v podobě zhruba 60 nezávislých kanceláří s koordinačním centrem v New Yorku.

 

Téma vzdělávání

Plynulá němčina? Mluvit umí málokdo, zájem o kurzy roste
Jazykové znalosti zaměstnanců neodpovídají tomu, co firmy v současnosti hledají. V České republice přitom přibývá společností, kde komunikace probíhá anglicky i německy. Lidí, kteří však dokážou v němčině jednat nebo prezentovat, je naproti tomu nedostatek a to se momentálně odráží na poptávce jazykových kurzů.

 

Rozhovor

Vláda psychopatů nad úzkostnými neurotiky
Poptávka, nabídka, cena, výdělek. Sotva jsme si uvědomili, že v samotném centru podnikatelského dění stojí také člověk, začali nám konkurovat roboti. Aplikace etických principů v soukromém sektoru se však podle psychologa Daniela Štrobla stále zlepšuje, a tak otázkou zůstává, zdali se psychopati nescházejí v sektoru veřejném, aby ze státu vytvořili korporaci pracujících neurotiků a výkonově orientovaných „robotů“ pro své vlastní zájmy.

 

Manažerské vzdělávání

Proměna stresu v energii
Koncem letošního května se udělovaly ceny za nejlepší personální projekt roku HREA – Excellence Award 2016. Profesní nezisková organizace People Management Forum uděluje toto ocenění již sedmnáct let. V kategorii Projektů velkých změn se stala vítězem společnost Škoda Praha Invest (ŠPI) s projektem Přeměnit stres v energii.

Firmám se vstřícnost vůči studiu zaměstnanců vyplácí
Dalo by se říci, že studovat při zaměstnání se dá prakticky v jakémkoliv věku. Přesto nejde o úplně snadný krok, člověk k němu musí do jisté míry dozrát. A také si musí být jistý několika věcmi: oborem studia, tím, co chce studiem získat, a tím, kam se chce posunout, všemi výhodami i nevýhodami studia a v neposlední řadě jednoznačnou podporou svého zaměstnavatele. Bez ní se totiž zaměstnanec student neobejde nikdy.

 

Vzdělávání pro podnikání

V úspěšném podnikání hraje vzdělávání klíčovou roli
Podnikatelé musí při vedení své firmy zvládnout vícero rolí, a pokud se k tomu všemu rozhodnou navštěvovat kurzy či školy, aby rozšířili své znalosti potřebné pro bezproblémový chod firmy, nemají to z mnoha pohledů jednoduché. Připravili jsme proto seriál, ve kterém zmapujeme, jaké jsou ve vzdělávání pro podnikatele možnosti. Hned v následujícím listopadovém čísle se budeme věnovat již konkrétně vzdělávání v restauračním byznysu.

 

Trendy ve vzdělávání

Vysoké školství v době změn
Svět se neustále mění a školství, i to vysoké, se musí těmto změnám snažit v maximální míře přizpůsobit. Studenti i lektoři jsou tedy motivováni ke studijním cestám, vzrůstá podíl praxe ve vyučovaných předmětech a oborech a velkou roli hraje a hrát bude i příprava na technologické zítřky, které jsou však zatím hudbou neznámé budoucnosti.

MBA americké univerzity z domova už za 16 měsíců
„Manažeři si dnes čím dál více cení svého mimopracovního času, a chtějí se proto vzdělávat rychle a efektivně. Doba, kdy byli ochotni obětovat na oltář kariéry své zdraví a rodinu, už skončila a trendem je nyní vyváženost mezi prací, vzděláváním a soukromým životem. A do tohoto vzorce on‑line MBA studium skvěle zapadá,“ říká Štěpán Mika, ředitel a majitel institutu CEMI (Central European Management Institute). čtěte ZDE

Moderní technologie a metody ve vzdělávání III – výukové pomůcky
Součástí výukového procesu je používání pomůcek, u nichž se často přirozeně uplatňují moderní technologie, ale také účinné pedagogické zásady a nejnovější psychologické přístupy, od Komenského zásady názornosti přes myšlenkové mapy až třeba po mobilní aplikace.