reklama
reklama
20. 7. 2017 | poslední aktualizace: 20. 7. 2017  22:03

Téměř tři čtvrtiny Čechů pracují na dovolené, nejčastěji odpovídají na pracovní e-maily, ukazuje průzkum

Bezmála tři čtvrtiny Čechů pracují z dovolené, což je o čtyři procenta více než vloni, ukazuje průzkum společnosti Bitkom. Řada lidí má u sebe neustále mobilní telefon, na němž odpovídají na pracovní e-maily. Nejčastěji zaměstnance na dovolenou kontaktují kolegové.
Klára Čeperová
Čtěte více o: průzkum | dovolená | práce | e-mail
Lidé na dovolené pracují stále častěji - Ilustrační foto.
Lidé na dovolené pracují stále častěji - Ilustrační foto.
autor: Shutterstock

Z dovolené pracuje až 71 procent Čechů. Je to o čtyři procenta víc než loni. Ukazuje to květnový průzkum německé společnosti Bitkom, ve kterém odpovídalo přes tisíc respondentů. "Na dovolené mají zapnutý mobilní telefon, na který jim navíc chodí e-maily, a pracovní agendu vyřizují také s pomocí krátkých textových zpráv," říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personální společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Mezi těmi, kteří se na dovolené od práce raději úplně odstřihnou je větší skupina mileniálů. Naopak lidé mezi 30 a 45 lety rádi využijí dostupných technologií a kontrolují minimálně e-maily. "Mě nikdo v práci nezastoupí, takže mi nezbývá než být na příjmu," říká jednatřicetiletý Lukáš Polák, obchodní zástupce české sklářské firmy Clartés Bohemia.

Dotázaní používají v 68 procent mobilní komunikační aplikace. 58 procent je dostupných "na telefonu". Pracovní e-maily pravidelně čte 38 procent lidí.

"Ze dvou třetin kontaktují pracovníka jeho kolegové. Čtvrtinu vyhledá šéf. Zákazníci shánějí dovolenkáře ve 13 procent případů," říká mediální zástupce firmy McROY Petr Buček.

Podle Tomáše Surky by měl pracovník využít dovolenou tak, jak mu vyhovuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí přímo říká, že šéf nesmí od zaměstnance vyžadovat, aby na své dovolené plnil jakékoliv pracovní povinnosti.

"Dovolená slouží k odpočinku zaměstnance od pracovní aktivity," vysvětluje mluvčí ministerstva Miluše Trefancová. Jedinou výjimkou je odvolání pracovníka z dovolené. Tu zákoník práce zaměstnavatelům umožňuje.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama