reklama
reklama
5. 4. 2017 | poslední aktualizace: 5. 4. 2017  13:46
Právní poradna: Výpověď z pracovního poměru

Nutnou péči o dítě po úrazu nelze považovat za důvod k výpovědi ze strany zaměstnavatele

Dobrý den, dcera (7 let a navštěvuje MŠ) utrpěla úraz páteře. Po propuštění z nemocnice s ní budu muset být několik týdnů doma. Může mi zaměstnavatel během péče o dceru dát výpověď? Děkuji.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Vyhazov, vyhození z práce, výpověď - ilustrační foto
Vyhazov, vyhození z práce, výpověď - ilustrační foto
autor: Shutterstock

Vážená tazatelko,

zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z výslovně zákonem stanovených důvodů. Výpovědní důvod musí zaměstnavatel řádně skutkově vymezit tak, aby nebyl zaměnitelný s jiným důvodem výpovědi definovaným v ustanovení § 52 zákoníku práce.

Nutnou péči o dítě po úrazu nelze podřadit ani pod jeden z výpovědních důvodů.

Pro úplnost dodám, že zatímco zaměstnanec, který je uznán dočasně práce neschopným, je v ochranné době, a je tedy zakázáno (až na výjimky) dát mu výpověď, zaměstnanec pečující o dítě, které onemocnělo nebo utrpělo úraz, v ochranné době není.

Po dobu, kdy zaměstnanec ošetřuje dítě mladší 10 let, je zaměstnavatel povinen omluvit jeho nepřítomnost v práci, neboť se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance.  Každý zaměstnanec, na jehož straně vznikla překážka v práci, je povinen včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna a existenci takové překážky prokázat. Zaměstnanci za tuto dobu nepřísluší náhrada mzda, ale má nárok na ošetřovně ve výši 60 % denního vyměřovacího základu za období 9, event. 16 kalendářních dnů.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama