Hodnota vývozu českých firem loni dosáhla rekordních 3,97 bilionu korun. Přispěly k tomu i intervence České národní banky, které už téměř tři a půl roku udržují kurz koruny slabší než 27 korun za euro. O jistotu slabé koruny ale exportéři brzy přijdou. Na začátku dubna vypršel slib centrálních bankéřů, že ČNB korunu neuvolní. Podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka nyní může dojít k "exitu" kdykoliv.

Anketa Raiffeisenbank mezi vývozci ukázala, že sedm z deseti exportérů očekává ukončení kurzového závazku už ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nejvíce tipů padlo konkrétně na zelený čtvrtek 13. dubna. 

Intervence ČNB

Euro, koruna, česká, mince, bankovka, bankovky, peníze, měna, mzda, příjem, dluh, hypotéka, kurz, intervence, ČNB.HN přinášejí nejnovější informace, analýzy a komentáře k tématu devizových intervencí.

Více zde

Bez ohledu na to, kdy intervence skončí, počítá Asociace exportérů s tím, že bude pokračovat příznivý trend z letošního prvního čtvrtletí. Oproti prvním třem měsícům loňského roku se letos ve stejném období objem vývozu zvýšil o 6,7 procenta. Růst by měl i dál, zejména díky dobré kondici ekonomiky v zemích, kam Česko nejvíce vyváží.

"Poptávka po českých výrobcích trvá a vyvážet se bude dál, dostaneme ale méně peněz. Posílení koruny vůči euru o jednu korunu by podle našich výpočtů připravilo exportéry o 147 miliard korun ročně," říká v rozhovoru pro HN místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

HN: Asociace exportérů tvrdí, že intervence už přinesly vývozcům téměř 700 miliard korun. Jak jste toto číslo vypočítali?

Porovnali jsme zisky v reálném kurzu se zisky, které bychom měli při kurzu z období před zahájením intervencí v roce 2013, tedy asi 25,70 koruny za euro.

HN: S jakým vývojem kurzu koruny počítají exportéři po uvolnění závazku ČNB?

Přestože očekáváme dočasné výkyvy, většina českých exportérů počítá s posílením koruny a s tím, že tento trend bude dlouhodobý. Potvrzuje to také anketa Raiffeisenbank, podle které čekají posílení koruny čtyři z pěti českých exportérů. Více než polovina vývozců tipuje, že koruna do měsíce po ukončení intervencí posílí na 26 až 26,50 koruny za euro. Téměř pětina vývozců očekává ještě výraznější posílení - až na 25,50 koruny za euro. Že bude česká měna po ukončení intervencí oslabovat, čeká jen jeden z deseti exportérů.

HN: Jaký dopad bude mít očekávané posílení koruny na český export?

Poptávka po českých výrobcích trvá a vyvážet se bude dál, dostaneme ale méně peněz. Posílení koruny vůči euru o jednu korunu by podle našich výpočtů připravilo exportéry o 147 miliard korun ročně, dovozcům by naopak přineslo 129 miliard navíc. Čeká nás období nejistoty, bližší prognózy ale můžeme udělat, až budeme vědět, kde se kurz ustálí.

HN: Jak se vývozci na období po "exitu" připravují?

První část přípravy je dlouhodobá a trvala po celou dobu intervencí. Exportéři využili příležitosti, modernizovali zařízení a zvyšovali efektivitu výroby. S tak velkými investicemi jsme se v minulosti nesetkali. Důležité je také zajišťování zakázek proti kurzovým pohybům. Většina vývozců si už nyní předem domluvila kurz, za který bude eura po ukončení intervencí směňovat na koruny.

HN: Jakou část exportu firmy kurzově zajišťují?

Na rok dopředu se obvykle snaží zajistit 40 až 70 procent očekávaných příjmů. Nemohou volit stejný přístup jako minulý rok, kdy zajišťovaly průměrně pouze jednu třetinu plánovaných zakázek, protože nevědí, co přijde. Většina firem navíc využívá takzvaný přirozený hedging - to znamená, že ačkoliv nakupují v Česku, platí dodavatelům v eurech. Změna kurzu by tedy v následujícím roce neměla český export zásadně ovlivnit.

HN: Kolik české exportéry zajišťování kurzu stálo?

Ceny zajištění v posledním čtvrtletí rostly. Ovlivňuje to mimo jiné poptávka po koruně ze strany spekulantů. Když spekulanti nakupují, zajištění se zdraží. V okamžiku, kdy své pozice uzavřou, se cena zajištění vrátí zpátky. Strategičtější vývozci zajišťovali už ve třetím čtvrtletí minulého roku. V listopadu mohli zajišťovat za kurz kolem 26,80 koruny za euro, později kurz spadl až na 26,20 koruny za euro.

HN: Čelí český export dalším rizikům nesouvisejícím s kurzem koruny?

Největší hrozbou je nedostatek pracovní síly a růst mezd. Export narazil na své hranice a nemůže dál růst, protože ho nemá kdo realizovat. Mzdy rostou už šest čtvrtletí po sobě, celkem už o více než čtyři procenta. To nemá v historii obdoby a myslím si, že to letošním rokem skončí.

HN: Mohou rostoucí náklady na mzdy a očekávané posílení koruny ovlivnit počet vývozců na trhu?

Předpokládáme, že dojde k pročištění trhu. Ne každý podnik to může přežít, půjde o zkoušku manažerských dovedností.