Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl, aby novým ministrem průmyslu a obchodu jmenoval dosavadního náměstka Jiřího Havlíčka. Předseda vlády to řekl novinářům na Hradě po jednání s Milošem Zemanem. Zdůraznil, že Havlíček se v resortu dobře orientuje, a nebude proto potřebovat čas na aklimatizaci. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit zákon o elektronických komunikacích. Prezident se podle Sobotky bude chtít s Havlíčkem nejprve sejít, ale na samotný návrh prý reagoval pozitivně. Premiér proto očekává jmenování nového ministra během několika dnů.

Podle informací redakce Havlíčka sociální demokraté přemlouvali již několik týdnů, aby post ministra průmyslu vzal. Zpočátku se mu do funkce, která patří kvůli aktuálním potížím mezi nejnáročnější, moc nechtělo. Na úřadě je náměstkem od února 2014 a vedení strany je přesvědčené, že se na ministerstvu dobře orientuje.

"Pan Havlíček působí necelé 4 roky na postu náměstka ministra průmyslu a obchodu a je to člověk, který je velmi dobře obeznámen s celou agendou ministerstva a také s prioritami ministerstva," vysvětlil svou volbu předseda vlády s tím, že měl možnost s Havlíčkem "velmi těsně spolupracovat".
"Ta spolupráce mě ujistila v tom, že je dobře připraven na to, aby do voleb do Poslanecké sněmovny ministerstvo průmyslu a obchodu vedl," dodal premiér.

Sobotka zdůraznil, že do parlamentních voleb zbývá pouhých sedm měsíců. "Očekávám, že nebude potřeba jakoukoliv aklimatizaci a bude moct začít fungovat okamžitě poté, co bude do té funkce jmenován ze strany prezidenta republiky," je přesvědčen Sobotka.

Ve funkci bude sedm měsíců

Nový ministr bude muset za sedm měsíců, které zbývají do sněmovních voleb, parlamentem především rychle protlačit novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má zlepšit postavení spotřebitelů na mobilním trhu a zvýšit pokuty za možná provinění operátorů.

Byla to právě neobratná politika regulace mobilního trhu, která Havlíčkova předchůdce Mládka stála křeslo.

Dalším z úkolů nového šéfa českého průmyslu a obchodu bude nastartovat čerpání 14 miliard, které Evropská komise Česku vyčlenila na rozvoj vysokorychlostního internetu v zapadlých venkovských oblastech. Z peněz, které jsou k dispozici už od roku 2013, se zatím nestihla vyčerpat ani koruna. Podle zpráv HN ale MPO vypíše první dotační výzvu na čerpání internetových miliard v řádu několika příštích dnů.

V neposlední řadě na Jiřího Havlíčka čeká jmenování nového vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Na tom brzy končí kritizovaná Alena Vitásková. Očekává se, že se o výběr šéfa nového úřadu strhne ostrý politický boj. Sociální demokraté se navíc nejspíš budou snažit do čela ERÚ protlačit někoho, kdo je ČSSD blízký.

Dalším ministrovým úkolem bude nadále sledovat vývoj ve zkrachovalém OKD, jehož pozůstatky by mohl stát převzít. Podstatné je také sledování vývoje v kauze zkrachovalé investice české firmy Vítkovice v turecké Adularyi.

Havlíčkovo jméno vítá Svaz průmyslu a dopravy

"Pokud by se novým ministrem skutečně stal pan Havlíček, tak to za svaz vítáme. Jde o člověka, který má o průmyslu dostatek znalostí. Nemělo by tedy hrozit, že by se musel s úřadem v dalších měsících dlouze seznamovat. Do voleb ostatně už příliš času nezbývá," řekl HN ještě před oznámením Havlíčkova jména viceprezident svazu Radek Špicar, který v něm zastupuje automobilový průmysl.

Podle Špicara by se měl nový ministr především více věnovat digitalizaci průmyslu, která je označována za novou průmyslovou revoluci. "V tomto směru bychom uvítali, aby stát pohnul s čerpáním dotací na vysokorychlostní internet nebo se začala více rozvíjet digitalizace státní správy," zmínil Špicar. Ten by také kvitoval, kdyby vláda jmenovala nového digitálního koordinátora. Tento post je nyní po odstoupení Tomáše Prouzy neobsazený.

Podobně jako Svaz průmyslu a dopravy hovoří také Asociace malých a středních podniků (AMSP). Podle jejího šéfa Karla Havlíčka je dosazení jeho jmenovce na MPO zárukou, že úřad převezme člověk, který jeho fungování zná. "Z naší pozice je klíčové především rozhýbání dotačního programu Podnikání a inovace. V tom mohou české firmy čerpat z unie až 120 miliard, poslední dva roky má ale čerpání velký skluz," říká šéf AMSP.

Podle něho musí ministerstvo firmám upřesnit pravidla čerpání evropských peněz, aby věděly, jakým projektům může být poskytnuta evropská podpora.

"Vedle toho je klíčová podpora exportu. Ten dnes stále vykazuje vcelku slušná čísla, se vším ale může zahýbat konec intervencí a zlevnění kurzu eura ke koruně, což exportu tolik svědčit nejspíš nebude," říká Havlíček z asociace.

Podle něho by tak mělo MPO posílit programy podpory exportu a činnost státních organizací, jako je CzechTrade, Česká exportní banka nebo exportní pojišťovna EGAP.

"Exportní firmy bude bezpochyby v druhém čtvrtletí roku, kdy se konec korunových intervencí očekává, eminentně zajímat zvýšená podpora exportu," dodává ještě Karel Havlíček z AMSP.

"Od nového ministra očekáváme, že především zklidní a odpolitizuje nynější debatu o situaci na českém mobilním trhu. Zatím se toto téma řešilo v rámci předvolebních kampaní, my ale voláme po tom, aby byla zahájena seriózní a věcná odborná debata," říká ke jmenování nového ministra Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace poskytovatelů mobilního připojení.

Ta zastupuje velkou trojku mobilních operátorů: T-Mobile, Vodafone a O2.

Havlíček patřil mezi hlavní kandidáty od chvíle, kdy premiér Sobotka Mládka odvolal. Vedle něj se hovořilo také o předsedovi Správy státních hmotných rezerv Pavlu Švagrovi, bývalém ministrovi Milanu Urbanovi či státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi.

Havlíček od roku 2000 vystřídal několik významnějších odborných a politických funkcí na ministerstvech financí či průmyslu a obchodu, kde patřil mezi roky 2003 až 2006 mezi blízké spolupracovníky exministra Milana Urbana, konkrétně byl šéfem jeho kabinetu. Následovaly důležité pozice v aparátu ČSSD. Havlíček patří mezi vlivné straníky ve středních Čechách, kde se angažoval i v komunální politice jako místostarosta Čáslavi. Jeho pozici v ČSSD upevňují nejen dobré vztahy se špičkami sociální demokracie či dlouholeté vrcholné funkce ve státní správě, ale i to, že se stal členem již v roce 1998 během vysokoškolských studií.