Kristýna Jandová je jednou z lékařek, která využívá elektronické recepty. Do systému Centrálního úložiště elektronických receptů se zapojila loni na podzim. Díky tomu, že může svým pacientkám zaslat e-mailem speciálně vygenerovaný kód pro daný lék, nemusí pacientky pro recept přijít osobně do ordinace. Právě kvůli pohodlí klientek a zjednodušení práce si gynekoložka z Prahy přístup k eReceptům zařídila. "Měsíčně tvoří eRecepty pět až deset procent všech receptů, které vypíšu," říká Jandová.

Od příštího roku bude muset elektronické recepty vypisovat každý lékař a přijímat je každá lékárna. Odborníci ale namítají, že v plánované podobě jsou e-recepty zbytečné. "Pokud systém nebude obsahovat další funkcionality, jako je například lékový záznam pacienta nebo možnost kontroly duplicit či interakce jeho léků, nepřinese mu žádnou výhodu," domnívá se Filip Vrubel, zdravotnický expert společnosti Deloitte.

Elektronické recepty jsou jedním z cílů digitalizace zdravotnictví v rámci Národní strategie elektronického zdravotnictví, kterou v prosinci schválili poslanci. Ačkoliv fungují od roku 2008, stále jsou jen v papírové podobě, kdy je kód vytištěný na recept. Stát proto zadal tvorbu nového systému, který zmiňované úložiště eReceptů nahradí a počítá i s dalšími funkcemi, jako je například kontrola interakcí mezi léky, léková historie pacientů nebo sdílení záznamu mezi různými lékaři. V příštím roce ale nový systém tyto funkce mít nebude, protože k nim neexistuje zákonná úprava.

"S navazujícímí funkcemi Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) počítá, ale bude je možné zapracovat až poté, co budou součástí zákona," říká Lucie Přinesdomová, mluvčí SÚKL, který eRecept spravuje. Podle ní by se systém o další funkce mohl rozšířit do roku 2020. Ministerstvo zdravotnictví na přípravě návrhu potřebných změn zákona pracuje, Filip Vrubel se ale domnívá, že letos k úpravě nedojde. "Nemyslím si, že elektronizace zdravotnictví byla dosud skutečnou prioritou ministerstva. Zaspal i SÚKL, který nedokázal do zákona dostat všechny potřebné funkce, které by z eReceptu udělaly smysluplný nástroj elektronizace zdravotnictví," uvádí Vrubel.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se