Petr Holubec (67) začínal v ČTK jako redaktor v roce 1976, šéfredaktorem byl zvolen svými kolegy v roce 1990. "Celý svůj profesní život jsem spojil s četkou. Nelituji toho, byl velmi bohatý. Moje spojení s agenturou už asi nelze nikdy zcela zrušit," uvedl. Do budoucna ČTK popřál, aby si udržela ekonomickou nezávislost a redakční svobodu, aby si její klienti uvědomovali, že jim agentura pomáhá, protože jim šetří energii a peníze. Přeje si, aby si udržela kvalitní redaktory a reportéry, jaké má nyní, a aby si zachovala svou kolegiální podnikovou kulturu.

S agenturou bude nadále spolupracovat. Bude především řídit projekt nových dokumentačních databází, zefektivnění tvorby internetových Českých novin a vývoj a testování velmi rychlého vydávání fotoreportáží zejména pro internetové odběratele.

V letech 1974 až 1976 působil v Uměleckoprůmyslovém muzeu a v Ústavu vzdělávání pracovníků ve stavebnictví. Od 1. května 1976 pracoval v ČTK jako redaktor, od 1. prosince 1990 jako šéfredaktor, když byl do funkce šéfredaktora zvolen redaktory ČTK. Vedl redakci v několika úspěšných konkurenčních soubojích s novými celostátními agenturami, z nichž mnohé měly velmi silné ekonomické zázemí.

Je spoluautorem Kroniky sametové revoluce, jež shrnovala nejdůležitější události, které se v Československu udály od 17. listopadu do 10. prosince 1989 a měla nebývalý čtenářský úspěch.

Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1974), kde získal i doktorát (1990).

Je ženatý a má jednoho syna a tři vnuky. K jeho zálibám patří renovace starého mobiliáře.


Jiří Majstr (59) na podnikovém shromáždění loni konstatoval, že Petr Holubec výrazně ovlivnil dnešní podobu ČTK. Řídil mnoho změn, mezi nimi přechod na sálové uspořádání redakčního týmu a propojení všech zpravodajských redakcí, které výrazně zjednodušilo a zrychlilo řízení. Dvakrát to byl přechod redakce na nový redakční systém. V dobách ekonomické krize dokázal redakci provést nutnými změnami tak, aby její výkon nebyl ohrožen.