Cloudové technologie podle Martin Štětky, regionálního ředitele společnosti Veaam pro Česko, Slovensko a Maďarsko, která od roku 2006 vyvíjí a dodává software pro zálohování a obnovu dat, v důsledku toho přinášejí jak efektivnější správu dat, tak nemalé finanční úspory a předvídatelné provozní náklady.

 

Martin Štětka (51)

Studoval na Technické univerzitě v Ostravě. Ve společnosti Veeam pracuje od roku 2011. Před příchodem do Veeam pracoval na manažerských pozicích ve společnostech VMware a Sun Microsystems. Co do tematického zaměření se v dosavadní kariéře zabýval především problematikou zálohování, virtualizací a souvisejícím technologiím. Ve volném čase se věnuje rekreačnímu sportu, rodině a cestování.

V České republice se vaší společnosti velmi daří. Ve třetím čtvrtletí jste dosáhli výrazného dvouciferného meziročního růstu, co je jeho motorem?

Hlavním motorem našeho úspěchu je náš produkt, který odpovídá požadavkům zákazníků. Musíme si uvědomit, že prostředí byznysu se velmi rychle proměňuje a celkově zrychluje. Aby se tomu firmy mohly přizpůsobit, potřebují skutečně dobře fungující IT prostředí s neustálou dostupností obchodních aplikací a dat. Zároveň nesmí dojít k žádné delší odstávce způsobené například technickou poruchou nebo přírodní katastrofou.

Přesně to jsou důvody, proč moderní datová centra potřebují naše řešení. Nejde totiž jen o zálohování, ale především o zajištění dostupnosti dat v režimu 24/7. Always-on, tedy nepřetržitý provoz podniku, garantujeme díky okamžité obnově jakéhokoliv množství dat v řádu minut.

Že je to správná cesta, dokazují i naše finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Lokální pobočka společnosti Veeam v třetím čtvrtletí roku 2015 dosáhla 29% meziročního nárůstu tržeb, 37% růstu prodeje nových licencí a 38% růstu v počtu nových zákazníků.

Hnací silou byla i naše cloudová řešení.

 

Jaké výhody ukládání/zálohování dat v cloudu přináší?

Říká se, že u zálohování by mělo být dodržováno pravidlo 3-2-1, to znamená, že bychom měli mít alespoň tři kopie svých dat na dvou různých médiích a aspoň jednu kopii bychom měli mít mimo svoji lokalitu. Důležitá je i rychlost, s jakou jsme schopni data obnovit v případě nečekané katastrofy, jako je třeba povodeň či požár.

Cloud se v tomto směru jeví jako naprosto ideální místo pro umístění zálohy. Jeho využitím v podstatě snadno naplníme pravidlo 3-2-1 a zároveň - s použitím správných nástrojů jako je Veeam Cloud Connect, který je již součástí Veeam Availability Suite - můžeme zajistit dostupnost dat v nepřetržitém režimu. Tato služba, poskytovaná s cloudovými partnery, je vysoce škálovatelná, a je tak vhodná pro malé firmy i pro obrovské korporace. Výhodou pro zákazníky našich partnerů registrovaných v programu Veeam Cloud & Service Provider je také, že vědí, v jaké zemi se server nachází, což je důležité i kvůli legislativě. Mezi partnery lze navíc přecházet či případně využívat partnerů více, pokud potřebujete například cloudové zálohy duplikovat či mít každou jinde.

O tom, že zálohování do cloudu je správnou cestou, svědčí také růst trhu softwaru pro zálohování a obnovu dat, který dosáhl v roce 2013 hodnoty 6,8 % na úroveň 4,7 miliardy dolarů.

 

Jak by tedy podle vás měl vypadat ideální scénář zálohy firemních dat?

Jak již bylo řečeno, při zálohování by mělo být dodržováno pravidlo 3-2-1. Znamená to, že bychom se nikdy neměli spokojit jen s jedinou zálohou našich primárních dat. To může být totiž potenciálně velmi nebezpečné.

Jak už jsem zmínil, velmi důležité je umístit jednu kopii mimo svou lokalitu, protože pokud je například serverovna či datové centrum zalito vodou při povodni, budou zřejmě nedostupné i všechny zde uložené zálohy. Proto je dobré mít možnost obnovit svá data a chod firmy i z jiného místa.

Ostatně, vzpomeňme si na záplavy v Praze v roce 2002, kdy se řada firem musela evakuovat ze svých prostor, kde často zůstala i jejich IT infrastruktura. Dnes by díky správným nástrojům, třeba s využitím zálohy v cloudu, mohly začít fungovat prakticky okamžitě.

 

Zmínil jste technologie pro vysokou dostupnost, obnovu dat po havárii. Co nabízíte v tomto směru nového?

Zákazníci dnes požadují skutečně nepřetržitou dostupnost dat a aplikací. Zjednodušeně řečeno, uživatelé by v podstatě neměli zaznamenat, že k nějakému výpadku došlo, protože data budou obnovena okamžitě, případně bude automaticky využito jiné lokality (zdroje). Z tohoto pohledu je pro nás klíčová nová verze našeho stěžejního produktu Veeam Availability Suite, cloudová řešení Veeam Cloud Connect i připravovaný Veeam Cloud Connect Replication. Právě tyto produkty dokáží zajistit to, co zákazníci chtějí, tedy jak jednoduchou, rychlou a šifrovanou cloudovou zálohu, tak prvotřídní obnovu po havárii z cloudu - cloudový Disaster Recovery-as-a-Service (DRaaS).

 

Jak moc si potřebu vysoké dostupnosti uvědomují tuzemští zákazníci a jaké požadavky v tomto směru nejčastěji mají?

Můžeme sledovat posun, který je na trhu poměrně obecný: technologie jako by ustupovala do pozadí, hlavní roli hraje výsledek. Z tohoto pohledu je důležité, že nástroje Veeam nejsou vnímány primárně jako zálohovací software, ale spíše jako komplexní řešení pro zajištění nepřetržité dostupnosti dat a jejich obnovy.

Oceňovaná je snadná možnost replikace na více míst, včetně cloudu. Zákazníci kladně hodnotí i možnost ověřit spustitelnost zálohy nebo možnost využít zálohy pro testování, takže je s jejich pomocí možné doladit některé změny ještě předtím, než budou nasazeny do produkčního prostředí.

Konkrétním příkladem může být společnost Schneider Electric, zabývající se ovládáním a automatizací energie, jež má díky řešení Veeam zajištěn nepřetržitý provoz svých 20 datových center po celé střední a východní Evropě s mnoha stovkami virtuálních serverů.

 

Jaké další nové funkcionality jsou dále spojené s poslední verzí Veeam Suite v9?

Ve verzi 9 rozšiřujeme množinu Explorerů o podporu databázových serverů Oracle na Windows a Linux, u ostatních Explorerů dochází k vylepšení a rozšíření jejich možností. Explorery jsou aplikace pro granulární obnovu pro konkrétní aplikace a aplikační servery, až na úroveň transakcí.

Jednou z dalších zásadních novinek je funkce Unlimited Scale-out Backup Repository, která umožňuje vytvoření jednotného úložiště záloh složeného z řady téměř libovolných zařízení, což ve výsledku přináší jednodušší správu. Zároveň díky inteligentnímu využití všech dílčích kapacit a nevyužitých prostor se celková dostupná kapacita výrazně zlepší, protože řešení Veeam efektivně zvyšuje kapacitu stávajících úložišť o 30 % či více, čímž se výrazně snižují celkové výdaje na úložiště.

 

Jak se podle vás budou dál vyvíjet služby spojené se zálohou a obnovou dat?

Z našeho pohledu je úspěšné nasazení cloudových technologií skutečně klíčovým pilířem pro úspěch společnosti na trhu v následujících letech. Zrychlující se byznys vyžaduje skutečně efektivní fungování a schopnost rychle reagovat na požadavky trhu. Škálovatelnost cloudových technologií a schopnost zajistit dodatečné zdroje pro běh aplikací v okamžiku, kdy je to potřeba, je klíčová pro zajištění nepřetržité dostupnosti dat a obchodních aplikací. Navíc rozvoj technologií umožňuje nabízet stále více aplikací formou služby, což se týká i obnovy dat či zálohování. To otevírá prostor zejména pro poskytovatele služeb, kteří tak mohou nabídnout technologie i menším a středním firmám, pro něž byl koncept Always-on ještě nedávno nedostupný.

 

Příští rok na jaře plánujete v Praze otevřít vývojové centrum. Co bude jeho náplní a proč Česká republika?

Ano, zvoleno bylo Česko. Kromě dobré pozice na trhu, kterou zde Veeam má, rozhodla i geografická blízkost s existujícími kancelářemi naší společnosti, podpora ze strany agentury Czech Invest, ale také určité historické a kulturní vazby, které v Česku nacházíme.

Veeam po celém světě neustále roste a zákaznická základna nyní čítá 168 tisíc zákazníků, kteří mají různé potřeby. Budeme tak pro R&D Centrum v Praze hledat nové talenty, kteří se přidají do týmu vývojářů, pracujících na celém portfoliu produktů Veeam.

 

Rozhovor byl publikován v ICT revue