reklama
reklama
23. 1. 2016 | poslední aktualizace: 23. 1. 2016  15:10
Právní poradna: Prodloužení výpovědní lhůty

Prodloužení výpovědní doby nad zákonem stanovené dva měsíce, lze sjednat pouze písemnou dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem

Dobrý den, od 1. 1. 2016 jsem ve výpovědní lhůtě. Necítím se dobře, asi jsem nachladl, ale bojím se nastoupit na nemocenskou, protože nevím, zda mi o dobu pracovní neschopnosti neprodlouží zaměstnavatel výpovědní lhůtu. Mám již domluvený nástup v novém zaměstnání, tak nevím, jak se zachovat. Děkuji za odpověď.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Výpověď – ilustrace
Výpověď – ilustrace
autor: Media Union, shutterstock.com

Vážený tazateli,

výpovědní doba stanovená zákonem činí dva měsíce. Delší výpovědní dobu lze sjednat písemnou smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Podle ustanovení § 53 odstavec 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává a pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Výpovědní doba a její případné prodloužení se počítá v kalendářních dnech, a nikoliv v pracovních. Ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává, běh výpovědní doby se přerušuje a její zbytek započne běžet po skončení ochranné doby.

Je-li zaměstnanec v pracovní neschopnosti v průběhu výpovědní doby, a ta uplyne až po skončení pracovní neschopnosti, délka výpovědní doby se neprodlužuje.

Zdůrazňuji, že uvedené se uplatní pouze v případě výpovědi dané zaměstnavatelem. Dá-li výpověď zaměstnanec, pracovní poměr skončí i v ochranné době (pracovní neschopnosti).

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Prodloužení výpovědní lhůty (Bohumila Čižmarová)
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně prodloužení výpovědní lhůty....
Nemocenska ve vypovedni dobe (FOG56)
Dobry den, jsem ve vypovedni dobe. Dala jsem zamestnavateli vypoved...
Vypoved (Alíša)
Dobry den. Chystám se dat výpověď v zaměstnání. Bohužel je ted...
výpověď a nemocenská (Jana)
Dobrý den, z uvedeného dotazu nevyplývá, zda výpověď zaměstnanec...
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama