reklama
reklama
23. 1. 2016 | poslední aktualizace: 23. 1. 2016  15:10
Právní poradna: Prodloužení výpovědní lhůty

Prodloužení výpovědní doby nad zákonem stanovené dva měsíce, lze sjednat pouze písemnou dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem

Dobrý den, od 1. 1. 2016 jsem ve výpovědní lhůtě. Necítím se dobře, asi jsem nachladl, ale bojím se nastoupit na nemocenskou, protože nevím, zda mi o dobu pracovní neschopnosti neprodlouží zaměstnavatel výpovědní lhůtu. Mám již domluvený nástup v novém zaměstnání, tak nevím, jak se zachovat. Děkuji za odpověď.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Výpověď – ilustrace
Výpověď – ilustrace
autor: Media Union, shutterstock.com

Vážený tazateli,

výpovědní doba stanovená zákonem činí dva měsíce. Delší výpovědní dobu lze sjednat písemnou smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Podle ustanovení § 53 odstavec 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává a pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Výpovědní doba a její případné prodloužení se počítá v kalendářních dnech, a nikoliv v pracovních. Ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává, běh výpovědní doby se přerušuje a její zbytek započne běžet po skončení ochranné doby.

Je-li zaměstnanec v pracovní neschopnosti v průběhu výpovědní doby, a ta uplyne až po skončení pracovní neschopnosti, délka výpovědní doby se neprodlužuje.

Zdůrazňuji, že uvedené se uplatní pouze v případě výpovědi dané zaměstnavatelem. Dá-li výpověď zaměstnanec, pracovní poměr skončí i v ochranné době (pracovní neschopnosti).

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Vypoved (Alíša)
Dobry den. Chystám se dat výpověď v zaměstnání. Bohužel je ted...
výpověď a nemocenská (Jana)
Dobrý den, z uvedeného dotazu nevyplývá, zda výpověď zaměstnanec...
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama