Jednání svého zaměstnance už před soudem vysvětlovali první manažeři, kteří nebyli schopni prokázat existenci funkčních preventivních a kontrolních opatření. První obchodní společnost už byla za totéž i odsouzena.

Zaměstnanecká kriminalita je v poslední době frekventované téma, z médií se dozvídáme o nejrůznějších, mnohdy až bizarních případech. Jedním z nedávno publikovaných byl případ desetkrát trestaného uprchlého vězně Vladimíra Prokopa. Po svém útěku z výkonu trestu si obstaral padělaný občanský průkaz a se smyšleným životopisem vyhrál konkurz na hlavního ekonoma Národního zemědělského muzea. Z jeho účtů pak během několika dní svého působení odčerpal téměř 10 milionů korun.

Existuje ale celá řada dalších případů, kdy došlo k zaměstnání osob, často na vedoucí pozici, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Výjimkou není ani případ nejmenovaného gamblera, který se nechal zaměstnat na pozici obchodního ředitele významné společnosti. Poté, co ho nový zaměstnavatel vybavil počítačem, telefonem, autem a dalšími benefity, vše rozprodal a zmizel. Neuvěřitelné je to jen zdánlivě. Udělal to totiž opakovaně.

Nemusí to ale být jen nově nastupující zaměstnanci, kteří mohou představovat potenciální riziko. Může se jednat i o ty, kteří ve společnosti pracují již delší dobu a dostanou se do složité životní situace, která je pak svede ke spáchání trestné činnosti. Často jménem firmy a tím i na její zodpovědnost. Celý problém je ale komplexnější. Neznalost svých obchodních partnerů může vést i k situaci, že za trestnou činnost, kterou spáchali, zodpovídá společnost včetně jejího vedení, jejíž jménem tito zástupci vystupují.

Nejen ztráta majetku, ale i dat

Kromě ztráty majetku dochází také například k úniku citlivých a pro činnost korporace zásadních informací na základě špatně zabezpečené počítačové sítě a jejich následné nabízení konkurenci. V extrémech pak jde i o případy, ve kterých je ohrožen život a zdraví jiných osob. Z poslední oblasti může pocházet takřka učebnicový případ, kdy řádně neproškolený zaměstnanec chemičky vypustí nebezpečné chemikálie do kanalizačního řádu a způsobí tak ekologickou katastrofu se zdravotními následky v širokém okolí.  

Spojovacím článkem všech popsaných situací je zcela chybějící či špatně nastavená prevence. Otázkou je, jestli informace tohoto typu v uvedených a podobných případech někdo vůbec zjišťoval a jestli s nimi poté také dále pracoval.

Při následném řešení trestného činu v souvislosti s činností firmy je takřka lhostejné, zda je z jeho spáchání podezřelá fyzická osoba navázaná na podnikatele či firma jako taková. Metody a postupy policie při dokumentaci této kriminality jsou víceméně stejné. Pro podnikatele to znamená zpravidla další škody. Policejní zákrok může trvat i desítky hodin, všichni dotčení mají samozřejmě povinnost se mu podrobit a s orgány činnými v trestním řízení plně spolupracovat.

Takovéto narušení provozu, stejně jako možný špatný doprovodný mediální odraz má většinou negativní dopad na hospodářský výsledek. Fatální důsledky a paralyzování firmy na dlouhou dobu může mít i zajištění listinné a elektronické dokumentace včetně počítačové techniky. Takovýto postup orgánů činných v trestním řízení je přitom samozřejmě zcela legální a legitimní.

Štěstí přeje připraveným

Identifikace rizik

Několik efektivních nástrojů k identifikaci rizik:

  • Due Diligence

Název v překladu znamená "náležitá opatrnost". Opakem je nedbalost, tedy "negligence". Jedná se o soubor kroků a postupů vedoucích k identifikaci potenciálních rizik spojených s obchodním subjektem (právnickou osobou). Mezi nejčastější rizika patří: předlužení, negativní historie, netransparentní vlastnická struktura, korupční praktiky, ad.

  • Background check

Proces identifikace potenciálních rizik spojených s fyzickou osobou, kterou bývá zpravidla obchodní zástupce, brigádník, externí pracovník, klient, nebo obchodní partner. Samotný proces je podobný Due Diligence.

  1. Pre-Employment Screening

Proces ověřování pravdivosti údajů uvedených uchazeči o zaměstnání. Odhaluje nepravdivé či zkreslené informace (např. studium na VŠ, praxe), a identifikuje rizika spojená s uchazečem (např. konflikt zájmů, trestní historii, ad.).

Zdroj: Screening Solutions

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Je proto nezbytné mít co nejdokonaleji nastavený proces řízení rizik, zejména tzv. business continuity, jehož nedílnou součástí je aktuální a kvalitně zpracovaný krizový plán. Naprostým základem je disponování proškolenými zaměstnanci, pověřenou osobu pro jednání s úřady, hierarchicky nastaveným zastupováním vedoucích pracovníků, přesným  rozdělením kompetencí mezi  manažery (např. bezpečnost, risk management a compliance), a v neposlední řadě i například průběžně zálohovaná elektronická data.

Popsaný policejní zákrok však může být i důsledkem konkurenčního boje ve formě například infiltrovaných osob, nejrůznějších provokací či šikanózních trestních oznámení. V počáteční fázi toto vůbec nemusí být zřejmé, přičemž celá záležitost může do definitivního vyjasnění trvat i řadu měsíců. Týkat se to zkrátka může také slušných a poctivých firem, které pouze z hlediska objektivní odpovědnosti něco zanedbaly či v tom jsou nezaviněně zcela.

Nejen z hlediska zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a v něm obsažené tzv. „přičitatelnosti“ je rovněž důležité mít komplexně a funkčně nastavené prevenční a kontrolní mechanismy. Jedině tak je možno firmu v budoucnu efektivně vyvinit v rámci konkrétního trestního řízení. Zahrnuje to existenci compliance programů a průběžných opatření ve vztahu ke všem  budoucím i stávajícím zaměstnancům, dodavatelům, odběratelům či externím spolupracovníkům.

Všechny uvedené skupiny jsou přitom rizikové právě z hlediska trestní odpovědnosti korporací. Jedná se zejména o opatření jako etické kodexy, protikorupční doložky, pravidelné audity a v neposlední řadě i proaktivní nástroje typu Pre-Employment Screening (ověření pravdivosti údajů uvedených uchazeči o zaměstnání), Due Diligence (ověření pravdivosti a úplnosti informací poskytnutých třetí stranou – typicky dodavatel, obchodní partner, klient) či Background Check (souhrn aktivit k získání úplných a nezávislých informací např. o stávajícím zaměstnanci nebo klientovi).

V tomto ohledu bezezbytku platí: Čím více, tím lépe, nicméně nikdy na úkor kvality a za cenu porušování jiné platné legislativy. Dnes by již v tomto ohledu neměl být problém najít případně pomoc některé z poradenských firem zabývající se obchodním zpravodajstvím. Nejen díky existenci trestní odpovědnosti právnických osob a zvýšenému dohledu státních orgánů se jedná o jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů poradenství.