reklama
reklama
26. 2. 2013 | poslední aktualizace: 26. 2. 2013  08:00
Principy úspěchu aneb úspěch není náhoda

Poté, co vyjdeme ze školy, začínáme všichni na podobné startovní čáře

Úspěšní lidé si jsou vědomi toho, že jejich vnější svět je pouze obrazem jejich vnitřního světa. Vědí, že pokud chtějí změnit okolnosti kolem sebe, musejí nejprve změnit sami sebe. Cítí zodpovědnost za své výsledky a vnímají sebe jako tvůrce, ne jako oběť. Přinášíme několik tipů, co můžete udělat pro sebe vy.
Renata Kronowetterová
Renata Kronowetterová
Renata Kronowetterová

"Je bláznivé dělat stále stejné věci a očekávat jiné výsledky."

Albert Einstein

Proč se v průběhu života každý dostaneme jinak daleko?

Vypozorovala jsem, že úspěšní lidé na celém světě mají podobné způsoby. Které z nich si můžete osvojit vy?

Úspěšní lidé si jsou vědomi toho, že jejich vnější svět je pouze obrazem jejich vnitřního světa. Vědí, že pokud chtějí změnit okolnosti kolem sebe, musejí nejprve změnit sami sebe. Cítí zodpovědnost za své výsledky a vnímají sebe jako tvůrce, ne jako oběť.

Další z faktorů, který mají téměř všichni společný, je, že se neustále vzdělávají. Nejsou spokojeni s tím, co vědí, a pokaždé se snaží získat nové vědomosti. Jinými slovy "školou to pro ně nekončí". Celoživotní vzdělávání je pro ně životním stylem.

Dostaňte se na špičku

"Pokud jste již odborníkem, jedna hodina studia denně po dobu tří let vás může dostat na špičku ve vašem oboru," řekl před mnoha lety Earl Nightingale. Dále dodal, že "za pět let můžete patřit mezi nej-uznávanější lidi a během sedmi let mezi světovou špičku".

Ti, kteří věnují hodinu denně čtení materiálů ve svém oboru, přečtou v průměru jednu knihu týdně, což je přibližně padesát knih ročně. Pokud si vypěstujete tento zvyk, tak během deseti let přečtete kolem 500 knih. To může doslova transformovat váš život.

Vypěstujte si dobré zvyky

Zvyk je železná košile, proto si vytvořte dobré zvyky, které vás budou podporovat v dosahování vašich cílů. Je sice pravdou, že se těžko získávají, ale výhodou je, že se poměrně jednoduše udržují. Naopak špatné zvyky sice získáte lehce, ale těžce se jich zbavíte.

Věnujte 1. hodinu sobě

První hodina dne je ta nejdůležitější. Během ní si buď vědomě, nebo nevědomě určujete zaměření své pozornosti. Nejlepší je, když nastartujete den cvičením a studiem.

Vytvořte si zvyk číst po ránu nejen knihy, ale i časopisy a newslettery, které píší odborníci. Dostanete hluboký vhled do dané problematiky a velký přehled o nových trendech. Navíc bude vaše mysl stimulována, aby si všimla příležitostí, které se budou kolem vás vyskytovat.

Zaměřte se na cílRenata Kronowetterová

Spousta lidí ví, co nechce. Buďte výjimeční a udělejte si jasno v tom, co chcete. Zeptejte se sami sebe, co byste udělali, kdybyste měli stoprocentně garantováno, že uspějete. Své cíle si napište na papír. Cíl, který není napsaný, může zůstat pouze snem nebo fantazií, neboť mu chybí síla a energie.
Zaměřte se na výsledek
Úspěšní lidé neustále pracují na tom, aby získali nové znalosti a dovednosti, aby se stali nejlepšími a mohli dosáhnout vynikajících výsledků. Mají skvělý time management a pracují efektivně. Je pravdou, že čím efektivněji budete pracovat, tím lepší výsledky budete mít, a tím lépe se budete i cítit.

Udělejte první krok

Každý den udělejte konkrétní krok pro uskutečnění svého snu. Naučte se překonávat prokrastinaci (pozn. red. - výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch nepříjemných, na pozdější dobu) a udělat věci hned. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nedosáhnou svých cílů, je to, že jednoduše neuskuteční potřebné kroky, které jsou k jejich dosažení potřeba.

Každá cesta k úspěchu začíná prvním krokem a všichni ho musíme učinit. Ve chvíli, kdy uděláte první krok, zjistíte, zda vás přiblížil k výsledku, který si přejete, či nikoli. Pokud ne, zkuste jiné kroky a dělejte je tak dlouho, než cíle dosáhnete. V případě, že se nevzdáte, je úspěch nevyhnutelný.

Vypěstujte si sebedisciplínu

Naučte se dělat to, co máte, kdy máte, bez ohledu na to, zda se vám chce, nebo ne. Každý dokáže dělat věci, když na to má náladu. Zařadíte se mezi nejúspěšnější lidi tím, že se naučíte dělat věci i ve chvílích, kdy se vám nechce. To, že ráno vstanete dřív a půjdete si zaběhat, nebo to, že vyřídíte telefonát, do kterého se vám nechce, vás posune vpřed.

Zaměřte se na lidi

Zdravé a šťastné vztahy s lidmi ve vašem okolí jsou zodpovědné za 85 procent vašeho štěstí - ale i neštěstí. Pokud se ptáte, jak si zlepšit osobní a pracovní vztahy, vřele doporučuji novou čtyřhodinovou audionahrávku světového motivačního spíkra Briana Tracy "Personal Mastery", která je nyní k dispozici v českém jazyce. Dozvíte se z ní spoustu užitečných tipů, které můžete udělat pro zlepšení svého osobního života.

Renata KronowetterováVizualizujte si své sny

Mluvte s ostatními o tom, co chcete mít nebo zažít. Očekávejte od života to nejlepší. Vytvořte si vision board a zařaďte do své praxe vizualizace. Každodenní prožívání pocitů, jaké to bude, až se váš sen uskuteční, aktivuje zákon přitažlivosti a moc podvědomí.

Pečujte o své zdraví

Dopřejte si vyváženou stravu, pravidelné cvičení a dostatek spánku i odpočinku. Existuje korelace mezi vaším fyzickým zdravím a zdravím vaší mysli. Oboje z velké části ovlivňuje váš úspěch a vaše štěstí.

Investujte do sebe

Celoživotní vzdělávání je důležitým klíčem k úspěchu. Úspěšní lidé investují minimálně tři procenta svého příjmu ročně do svého vzdělávání. Využívají vědomosti, které jsou ukryty v knihách, multimediálních zdrojích, nebo které získají na seminářích osobního a profesního rozvoje. Vědí, že všechny dovednosti se dají naučit.

Pokud chcete zlepšit své manažerské dovednosti, time management, prezentační dovednosti, nebo pochopit psychologii úspěšného prodeje, určitě najdete vynikající kurz, který vám v tom pomůže. Velice často to bývá součást korporátního vzdělávání.

Jednou z nejúčinnějších metod, jak dosáhnout úspěch, je najmout si osobního kouče. Stejně tak jako špičkoví sportovci mají své trenéry, tak i špičkoví manažeři a úspěšní lidé mají své kouče.

 

Renata KronowetterováRenata Kronowetterová

je koučem, lektorkou a ředitelkou společností RENATA International, LLC. a AZ Teambuilding. Je spoluautorkou světového bestselleru Pushing To The Front a knihy Nový Začátek, kterou napsala společně s Brianem Tracym. Deset let žila a studovala v Austrálii, kde také vyučovala "Training and Development" na Griffith University. Nyní se věnuje korporátním tréninkům, executive a life coachingu v Evropě a USA.

 

 

Vyšlo v příloze HN Kariéra&vzdělávání.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama