reklama
reklama
19. 9. 2012 | poslední aktualizace: 19. 9. 2012  14:24
Zdraví: Jak na bolesti zad

Zatočte s bolestí zad při sedavém zaměstnání

Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů. Potýká se s nimi téměř 300 tisíc lidí v produktivním věku. Vyplývá to z aktuálního šetření Českého statistického úřadu. Přitom lze podobným problémům vcelku jednoduše předcházet.
rkp
Bolest krku a zad v práci - ilustrace
Bolest krku a zad v práci - ilustrace
autor: Vadim Georgiev, shutterstock.com

Také zahraniční průzkumy uvádějí, že s bolestí zad se někdy v životě setkalo 60-90 % populace průmyslových zemí. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými ekonomickými nároky na další léčbu.

„Na vzniku těchto zdravotních potíží má velký podíl sedavé zaměstnání, ať už v kanceláři, za volantem nebo v továrně,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, která se dlouhodobě věnuje léčbě nemocí pohybového aparátu.

Správné sezení jako účinná prevence
Při současném životním stylu prosedíme velkou část života, což s sebou přináší řadu skrytých zdravotních rizik. Velkou pozornost bychom proto měli věnovat správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad.
„Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence přináší často ty nejlepší výsledky, neměli bychom ji tedy podceňovat,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Při práci s počítačem se často objevuje také bolest šíje. „Klíčem k jejímu zabránění jsou uvolněná ramena a dýchání. Šíjové svaly by se též neměly přetěžovat přílišným předklonem hlavy a váš pohled by měl směřovat přímo. Pokud jste profesionálním řidičem, tak si seřiďte sedadlo a volant pro držení těla ve vertikále, zajistíte si tím správný sed,“ dodává lékařka.

Krátké přestávky na protažení a zbavení se zlozvyků
„Pravidelně si v rámci pracovní doby dopřejte krátké přestávky, které vás osvěží a umožní protáhnout ztuhlé a jednostranně zatížené svaly. Pro protažení využijte každou vhodnou příležitost. Do práce a z práce jděte část cesty pěšky, namísto výtahu jděte raději po schodech, a pokud je to možné, spíše než komunikaci přes počítač či telefon preferujte osobní kontakt s kolegy,“ doporučuje primářka Michaela Tomanová.
„Nezapomínejte také na zlozvyky. Příkladem může být časté telefonování, kdy je mobil vklíněn mezi skloněnou hlavu a zdvihnuté rameno a jsou tak přetěžovány šíjové svaly. Ani nošení notebooků v brašně přes jedno rameno není dobré. Jednostranná zátěž se projevuje změnou postavení ramen a vychýlením převážně hrudní páteře. Vyměňte proto brašnu za pohodlný batoh, který váhu rozloží pravidelně,“ dodává Michaela Tomanová.

Praktické cviky kdekoliv
Nová rehabilitační a terapeutická metoda INFINITY, jejíž autorkou je právě MUDr. Michaela Tomanová, pomůže odstranit bolest zad nebo jí předejít. Předností INFINITY je diskrétní
a jednoduché cvičení, aniž byste přilákali zvídavé pohledy kolegů. Metodu totiž můžete praktikovat i v představě a v takzvaném mikro pohybu. Metoda pracuje i s mentálními cviky. Vědecky je totiž dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a proto je přínosem i takzvané cvičení v představě, tedy aktivita, kdy na jednotlivé cviky pouze myslíme. Navíc vám cvičení INFINITY zabere jen pár minut.

Jeden ze cviků pracuje s představou talířů
Jeden talíř je pomyslně v oblasti pánve, další v hrudníku a další pod hlavou. Středy těchto talířů i talíře samotné by měly být nad sebou. Tak si postupně můžete hledat optimální postavení těla vsedě, ale i ve stoji. Vsedě je to ale představa sedu na talíři a v stoji si představte, že na dalším velkém talíři stojíte s rozkročenýma nohama. Poté si můžete představit, jak se jednotlivé talíře navzájem od sebe oddalují a přidat představu, jak se vaše hlava vytáhne nahoru a naopak zadeček (vsedě) a nohy (ve stoje) dolů,“ uzavírá lékařka Michaela Tomanová.

Autoři: rkp
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Zatočte s bolestí zad při sedavém zaměstnání (Jana)
Pracuji v kanceláři už x let. Pořád mě z toho sezení bolí záda...
Iplikátor (Iplikátor)
Dobrý den, pokud máte sedavé zaměstnání a nezbývá vám čas na cvičení,...
Zatočte s bolestí zad při sedavém zaměstnání (Marek)
Spinalis mají kolegové v práci a musím říct, že jsou prý spokojení....
zdravotní židle Spinalis (Valerie)
Nejjednoduší co jsem pro sebe a moje bolavá záda mohl udělat bylo,...
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama