reklama
reklama
7. 8. 2012 | poslední aktualizace: 7. 8. 2012  16:18
Právní poradna

Částečná nezaměstnanost

Jak dlouho mě může zaměstnavatel nachat doma na 60 procent platu i když s tím nesouhlasím? Z finančních důvodů si to nemohu dovolit. Důvodem zaměstnavatele je ukončení poskytovaných pronájmů manipulační techniky a tím pádem nemá prostředky na moji mzdu. Další pracovník však chodí stále do práce a pro něj mzda je. Zaměstnavatel nehledá žádné řešení, jen čeká jak dlouho to vydržím a odejdu sám bez odstupného.
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Čtěte více o: právní poradna | HR | zákoník práce
Právní poradna - ilustrační foto
Právní poradna - ilustrační foto
foto:

Vážený tazateli,

ustanovení § 209 zákoníku práce dává zaměstnavateli v situaci kdy nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost) možnost po dohodě s odborovou organizací poskytovat zaměstnancům náhradu mzdy, která jim přísluší nejméně ve výši 60 procent průměrného výdělku. Nepůsobí-li u zaměstnavatele odborová organizace, může být dohoda nahrazena vnitřním předpisem.

Tudíž z toho vyplývá, že zaměstnavatel (s předpokladem, že u Vás nepůsobí odborová organizace) musí mít tuto možnost upravenou vnitřním předpisem, jinak se jedná o překážku v práci dle § 208 zákoníku práce, podle kterého nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207 (např. poruchou na strojním zařízen, nebo nepříznivé povětrnostní vlivy nebo živelní událost), přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Tato problematika byla v zákoníku práce upravena novelou účinnou od 1.1.2012. Do této doby platilo, že zaměstnavatel potřeboval k tomuto úkonu souhlas úřadu práce a stav tzv. částečné nezaměstnanosti mohl trvat nejdéle 1 rok.

Neznáme přesnou situaci u Vašeho zaměstnavatele, ovšem z toho co uvádíte, se zdá, že Váš zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákonem. I kdyby měl vnitřní předpis upravující postup při vzniku tzv. částečné nezaměstnanosti, dle našeho názoru je jeho „využití“ jen vůči jednomu zaměstnanci nezákonné, neboť takové opatření je zcela diskriminační.

Doporučujeme Vám vyhledat právní pomoc s tím, aby Vám po prostudování pracovní smlouvy a vnitřních předpisů zaměstnavatele poradil pro Vás nejvýhodnější postup.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama