reklama
reklama
29. 7. 2012 | poslední aktualizace: 29. 7. 2012  17:13
Španělští senioři živí v krizi své děti

Španělští důchodci živí v době krize své dospělé děti. Jsou to hrdinové, tvrdí odborníci

Sociální nepokoje ve Španělsku by bez obětavosti důchodců byly zřejmě mnohem horší. Ukazuje se totiž, že zajištění senioři poskytují finance a střechu nad hlavou svým nezaměstnaným dětem a vnukům. Často je tak zachraňují před bezdomovectvím.
bzk
Důchodci - ilustrační foto
Důchodci - ilustrační foto
foto: HN - Michaela Hasíková

Španělé jsou pověstní silnými rodinnými vazbami, které jim teď výrazně pomáhají během hospodářské krize. Zatímco dříve bylo zvykem, že staří lidé žili na výminku u svých dětí v produktivním věku, nyní je to paradoxně přesně naopak, ukazuje ve své reportáži americký deník New York Times.

V době, kdy v zemi panuje 25procentní nezaměstnanost a vláda výrazně seškrtává většinu sociálních dávek, důchody zůstávají netknutou jistotou - od loňska došlo jen k jejich zmražení.

Místo toho aby si svou penzi v hodnotě asi 1300 euro (33 tisíc Kč) užívali na pláži u moře, pomáhá mnoho důchodců ochotně svým dětem a vnoučatům a ve svých malých bytech živí někdy i tři generace najednou.

reklama

Podle srovnávacího průzkumu společnosti Simple Lógica bylo v únoru roku 2010 ve Španělsku 15 procent lidí ve věku 65 let a starších, kteří živili alespoň jednoho mladšího příbuzného. Po dvou letech už jich je 40 procent.

V některých případech však aktivitu vyvíjí samotné rodiny, které si své starší příbuzné berou zpět z domovů důchodců, aby mohli vybrat jejich penzi na svojí obživu.

"Bohužel, občas vidíme, jak mladší generace plení starší. Berou jí všechno, co má," upozorňuje pro NYT na neblahý jev duchovní Ángel García, který řídí neziskovou organizaci na pomoc dětem a seniorům.

Někteří odborníci označují španělské důchodce za tiché hrdiny hospodářské krize, bez nichž by docházelo k mnohem větším sociálním nepokojům. V mnoha případech jsou to jedině oni, kteří drží své dospělé děti před pádem do propasti bezdomovectví.

Psychickou zátěž však někdy senioři odnášejí zhoršeným zdravím. Jeden z nich, Antonio Martín, prý ztratil zrak a trpí zvýšeným tlakem poté, co se k němu nastěhovala jeho jedenačtyřicetiletá dcera Antonia s malou dcerou. Neustál prý pohled na to, jak se jí zhroutil celý život.

Autoři: bzk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Marx se chechtá, až v hrobě rotuje! (Chcípejte důchodci, chcípejte!)
A vítejte v kapitalistickém ráji. Nebo pekle? V ráji, kapitalismus...
1300 (badura)
ted je to pro zacatek 300 miliard eu z kapes skrbliku,kteri takove...
1300 euro (badura)
zajimalo by mne kdo ma v cesku,nebo na slovensku 1300 euro duchod,,,vzdyt...
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Na to čeští důchodci mít nebudou (Lucius Flavius Trotlus)
až za nimi, jako za dědkem a bábou, přijdou vnoučkové škemrat,...
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama