Přesto vám teď chceme nabídnout jeden nový v naději, že vás zaujme natolik, až se rozhodnete ho vyzkoušet. Jeho autorem je Tony Schwartz, autor několika knih, president a CEO poradenské firmy The Energy Project (http://www.theenergyproject.com). Zde jsou jeho slova:

Už téměř deset let začínám svoje pracovní dny tak, že se po dobu 90 minut soustředím bez přerušování na jeden úkol, který večer před tím zvolím jako svoji top prioritu pro tento den. Po tuto dobu mám vypnutý svůj počítat, mobil je přepnut na hlasovou schránku a žádné návštěvy nepřijímám. Po 90 minutách soustředěné práce si udělám přestávku. Za těchto 90 minut zpravidla udělám spoustu práce a mám silný pocit sebeuspokojení.

Zavedl jsem si tuto praxi proto, že jsem si uvědomil, jak moje energie, moje vůle a schopnost soustředné práce v průběhu dne postupně slábnou. Množství denních úkolů pak nutí člověka odkládat důležité věci, což je chyba. Co se odkládá, to se často neudělá vůbec nebo pozdě a méně dobře.

Důležité je udělat z 90 minut každodenní návyk, který pak člověk vykonává aniž by se k tomu musel nutit. Takový návyk jako je třeba čištění zubů před spaním nebo ranní hygiena.

Pojmem "důležité" myslím to, co může nejvíc přidat hodnotu na konto pozitivních výsledků mé práce. Velmi často to je něco jiného než věci urgentní. Důležité bývají právě ty věci, které nejčastěji odkládáme, abychom mohli vyřizovat věci naléhavé - tak nějak to říká Steven Covey.

Proč zrovna 90 minut? Protože to věda považuje za optimální hranici pro soustředěnou aktivitu. Také je ovšem třeba naslouchat signálům vlastního těla. Jakmile tělo signalizuje potřebu odpočinku, měli bychom tento signál vyslyšet a dát si pauzu. Když to neuděláme, platíme za to určitou cenu v dalším průběhu dne. Nedržím 90 minut absolutně každý den, ale mohu potvrdit, že tento jediný návyk dokázal podstatně změnit k lepšímu můj život.

Podle http://blogs.hbr.org; výtah -pn-