Výkonný výbor měl prý delší dobu výhrady ke koncepci práce komise, které vedly k tomu, že po dnešním návrhu člena výboru za ligové kluby a majitele Viktorie Plzeň Tomáš Paclíka výbor komisi odvolal. Pro odvolání bylo osm hlasujících, proti čtyři.

"Je to reakce na to, že Dagmar Damková byla zvolena do komise rozhodčích UEFA, což je zvláště pro ženu unikátní post. A všude v Evropě bývá pravidlem, že člen komise rozhodčích UEFA je také v komisi rozhodčích své země," odůvodnil rozhodnutí výboru místopředseda asociace Jindřich Rajchl. "Navíc byla o činnosti rozhodčích dlouhodobá diskuse. Zvláště ke koncepční práci komise a její nedostatečné přípravy listiny rozhodčích pro FIFA. To vyvrcholilo dnešním vyslovením nedůvěry," dodal s tím, že nejvíce námitek bylo k práci sekretáře komise Josefa Kruly.

Odvolání komise vyvolalo na půdě výkonného výboru bouřlivou reakci, neboť někteří členové byli proti takto rychlému rozhodnutí. "Je to zásadní změna, o to více v rozehrané soutěži. Zvláště když nevím o tom, že by byly problémy s tendenčně řízenými zápasy. O tak zásadní věci by se nemělo jednat, když to dopředu není stanovené jako bod jednání. Přijde mi to značně nestandardní," uvedl místopředseda asociace za ligu Dušan Svoboda.

Navrhoval prý, aby se jednání o komisi rozhodčích přesunula na další zasedání po valné hromadě jako řádný bod programu. "To ale nebylo vyslyšeno. Mám určitý názor, proč se tak stalo, ale to bych jen spekuloval. Mám každopádně pocit, že tímto krokem byl profesionální fotbal zatažen do předvolebního boje o předsedu asociace. Jde o znásilnění profesionálního fotbalu," dodal.

Ligové kluby se sejdou ve čtvrtek

Zároveň odmítl, že by měl námitky proti jmenování Damkové. "Její jmenování zpochybňovat nechci. Jediné, za co bojuji, je, že byl ignorován názor ligových klubů a že je to zavádějící," řekl Svoboda, který proto svolal na čtvrtek mimořádné zasedání ligového shromáždění. "Pokud většina klubů vyjádří s touto změnou souhlas, jako téma to pro mě přestává existovat. Jen chci, aby byl vyslyšen názor těch, kterých se to týká," dodal.

Podle Rajchla, který kandiduje na předsedu FAČR, měl profesionální fotbal šanci svůj názor vyjádřit. "Samotný návrh přišel od profesionálního fotbalu. Ten má navíc ve výkonném výboru čtyři zástupce, takže nelze říkat, že se k tomu nevyjádřil. A ligové kluby by neměly zasahovat do rozhodování o složení komise rozhodčích," řekl.

Začal předvolební boj?

Rajchl odmítl, že by šlo o důsledek předvolebního boje o post předsedy. "Nevidím v tom žádný předvolební boj. Kdybychom to nechali až po volbě předsedy, tak by se zase říkalo, že je to úlitba za volební hlasy. K té změně by časem stejně muselo dojít, ať už se předsedou stane kdokoli. Musíme využít toho, že tu máme osobnost, jako je Dagmar Damková, která má úžasnou reputaci u médií, kolegů rozhodčích i UEFA," uvedl Rajchl.

Šedesátiletý Macela byl předsedou komise rozhodčích od roku 2006. Stejnou funkci vykonával již v letech 1997 až 2001, kdy byl zároveň místopředsedou a generálním sekretářem svazu.

Šestatřicetiletá Damková na začátku srpna ukončila kariéru rozhodčí poté, co byla zvolena do komise rozhodčích UEFA. Původně se rozhodla kandidovat na předsednický post FAČR, v sobotu však kandidaturu stáhla. V profesionálních mužských soutěžích se pohybovala od roku 2003. Celkem v první lize odřídila 45 utkání a na mezinárodní scéně 101 duelů ženského fotbalu včetně finále olympijských her, mistrovství Evropy a Ligy mistryň.

Olomouc stáhla odvolání

Sigma Olomouc nebude usilovat o změnu trestu, který klub dostal za úplatkářský skandál s Bohemians Praha. Olomouc stáhla odvolání, a tak zůstane v platnosti odpočet devíti bodů.

Trest zákazu startu na osmnáct měsíců pro brankáře Petra Drobisze bude odvolací a revizní komise projednávat 26. září.

"Přes tento procesní úkon nadále prohlašujeme, že se Sigma Olomouc nijak disciplinárně neprovinila a nadále plně podporuje svého hráče Petra Drobisze, který podle informací klubu na svém odvolání trvá," stojí v prohlášení hanáckého celku na klubovém webu.

Zástupci Olomouce si stěžují na postup disciplinární komise, která v čele s předsedou Jiřím Goldou podle nich své rozhodnutí řádně neodůvodnila a nedoručila ho klubu v písemné podobě. "Z mailového doručení jakési kopie rozhodnutí je zřejmé, že rozhodnutí ani řádně odůvodněno není a nelze z něj zjistit důvody, které vedly disciplinární komisi k našemu potrestání, ani jak se vypořádala s naší obhajobou a provedenými důkazy. Stěží se lze do takto neurčitého a neodůvodněného rozhodnutí zodpovědně a řádně odvolat. Navíc za situace, kdy klub je trestán v návaznosti na údajné provinění jednoho hráče - Petra Drobisze, když sám má informace pouze zprostředkované," uvedla Sigma v dokumentu, jímž doprovodila stažení odvolání.

Olomouci se také nelíbí, v jakém složení by odvolací a revizní komise o případu rozhodovala. "O tak zásadní věci by ORK nerozhodovala zjevně celá, ale jen její část. Po vyloučení členů Ondřeje Lněničky ('bývalý' právní zástupce Bohemians Praha a jejich majitele pana Kapra, který navíc v trestním řízení vystupoval jako svědek zjevně v neprospěch Petra Drobisze) a Jaroslava Němečka (právní zástupce Jiřího Kubíčka) by zbyli již jen tři členové komise. Navíc jeden z těchto členů je dle našich informací soudce Nejvyššího soudu České republiky, přičemž nepovažujeme ani za vhodné ani za zákonné, aby s ohledem na probíhající trestní řízení se jakýkoliv soudce v této věci vyjadřoval či činil rozhodnutí mimo jednací síň soudu," konstatovalo vedení klubu.