Společnost LMC, provozovatel portálů Jobs.cz a Prace.cz, realizovala letní průzkum mezi firmami a uchazeči o zaměstnání. Ve výsledcích kontrastují rozdílné pocity na obou pólech pracovního trhu. Zatímco plných 73 % uchazečů uvádí, že se v pracovní inzerci již někdy setkali s diskriminačním charakterem požadavků na určitou pozici, většina firem (56 %) soudí, že obsah všech svých inzerátů tvoří velmi pečlivě ve snaze vyhnout se jakýmkoliv nepovoleným omezujícím kritériím.

Možné nedostatky ve znění inzerátů naopak připustilo 38 % zaměstnavatelů. Ti se vyjádřili ve smyslu, že vědomě nikoho při sestavování nabídek nediskriminují, nicméně v jejich znění mohou možná mít jisté rezervy. Pouze 6 % zaměstnavatelů uvedlo, že případnou diskriminaci v pracovní inzerci vůbec neřeší (Zdroj LMC G2).

„Řada zadavatelů inzerátů si ani není vědoma, že některé z běžně používaných formulací mohou být nejen nešťastné, ale i v přímém rozporu se zákonem. Mezi nejčastěji uváděná diskriminační kritéria v inzerátech patří věk, pohlaví, příslušnost či zdravotní stav uchazečů,“ uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz. „Rozhodli jsme se proto navázat spolupráci s Kanceláří veřejného ochránce práv, jejímž prvním výsledkem je vydání názorného průvodce férovým náborem, který firmám usnadňuje orientaci v této problematice,“ dodal.

Doplňující šetření mezi uchazeči o zaměstnání dokládá, že rozvoj pracovního trhu v této oblasti by neměl být opomíjen. Bezmála dvě třetiny (60 %) respondentů se shodují, že přítomnost diskriminačních kritérií v pracovní inzerci je velmi nepříjemná a zaměstnavatelé by se jí měli snažit vždy vyhnout. 18 % uchazečů naopak uvádí, že omezující požadavky v inzerátech nevnímají negativně, protože firmy mají nárok upřesnit své představy o potenciálních zaměstnancích. Pro 20 % lidí je omezení v inzerátech přijatelné, pokud se nejedná o přehnanou a do očí bijící formu diskriminace. Pouhá 2 % respondentů nemají na tuto problematiku názor (zdroj Prace.cz, n=1009).