FLEXI JAKO BONUS

"Na českém trhu nejsou flexibilní formy práce zatím příliš využívané, což je škoda, protože je to výborná možnost, jak přilákat či udržet zaměstnance, pro které je klasická pracovní doba a pracovní týden neakceptovatelnou variantou. Nabízí se různé formy, ať už zkrácené pracovní úvazky, dohody o provedení práce nebo činnosti, sdílení pracovní pozice, práce na IČO, projektová spolupráce či práce z domova," popisuje situaci v ČR Jiří Kocourek, specialista trhu práce společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

O alternativní úvazky mají zájem hlavně ti, kteří si chtějí či potřebují zorganizovat svůj pracovní a soukromý život jinak. V řadě případů to jsou profesionálové s dlouholetou praxí, kteří mají firmám co nabídnout. A tak se v případě vstřícného kroku ze strany zaměstanavatele jedná o oboustranně výhodný vztah. "Najít dnes skutečně kvalifikovaného a loajálního pracovníka je opravdu čím dál těžší. A pokud už takového člověka najdete a investujete do něj čas i peníze, jeho odchod a následné hledání náhrady se vám dost prodraží," upozorňuje Alexandra Knoblochová, HR expertka a kouč firmy Změna je život, která pomáhá zavádět podnikům flexibilní formy práce na klíč. A stejný názor má i ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová: "Když například společnost podnikající v IT, konzultanství všeho druhu nebo finančnictví shání zaměstnance na pozici managementu, pak mnohdy vydává personální agentuře řádově i stovky tisíc korun a stejné peníze pak stojí i jejich proškolení." Sečteno a podtrženo - pokud už má podnik zapracovaného člověka a ten odvádí 100% práci, rozhodně se jí nevyplatí nechat ho odejít.

OBAVY A NEDŮVĚRA?

Důvodem, proč se české firmy zrovna nepředhánějí v nabízení flexibilních forem práce, je podle Alexandy Knoblochové hlavně obava, že nebudou mít dotyčného zaměstnance pod kontrolou. "Předsudky pramení z naší povahy. Léta nám někdo organizoval čas, říkal co a kdy máme dělat. Proto máme pořád tendenci kontrolovat. Roli hraje i závist. Proč může kolega či kolegyně pracovat z domova či na zkrácený úvazek a já ne? Tohle všechno ale není třeba, pokud se vše řádně a dopředu vysvětlí a pokud skutečně dobře funguje interní komunikace. Výsledkem jsou spokojení zaměstnanci a dobře odvedená práce." Cestou, jak toho dosáhnout, je celková proměna smýšlení firmy a chování managementu. A to není jednoduché. "Je třeba důkladně proškolit zaměstnance a vedoucí pracovníky. Šířit důvěru a vkládat ji do lidí. Vysvětlit jim, jaké jsou přínosy, a umožnit, aby se na změnách sami podíleli. Management by měl umět vysvětlit lidem, proč jeden kolega dostal možnost pracovat v rámci flexi úvazku a druhý ne. Jedině tak zabráníte tomu, aby se v podniku šířila negativní nálada," shrnuje A. Knoblochová.

BLÝSKÁ SE NA LEPŠÍ ČASY?

Pomalu, ale jistě se daří bariéry lámat. Flexibilní formy práce už nejsou jen pojmem z učebnic personalistiky. A to hlavně ve větších městech. "Do svých procesů je zahrnují například velké korporace, které přebírají tyto zvyky od zahraničních mateřských společností. Nelze to však absolutně paušalizovat, záleží na konkrétní firmě a regionu, ze kterého pochází," upozorňuje Jiří Kocourek. "Všechny ale mají něco společného: moderní HR, spokojené zaměstnance, příjemnou pracovní atmosféru, větší pracovní nasazení a samozřejmě výkony," doplňuje ho Alexandra Knoblochová.

ZKUŠENOSTI Z FIREM

Flexi úvazky nabízí zaměstnancům třeba Česká spořitelna: "Umožňujeme jim například kombinovat práci v kanceláří s prací z domova. To uplatňujeme především u zaměstnanců, kteří se vracejí z rodičovské dovolené, mohou ji využít i ostatní zaměstnanci. Záleží na dohodě pracovníka s příslušným manažerem. Podporujeme také zkrácené úvazky. Snažíme se je uplatňovat především tam, kde je to z hlediska provozu možné," vyjmenovává Klára Pačesová z tiskového centra banky. Nejčastěji se jedná o rodiče malých dětí, kteří se chtějí vrátit do práce. V současnosti tak pracuje 10 % zaměstnanců. "Flexibilními úvazky chceme snížit fluktuaci v pobočkové síti, ale i na centrále, dále snížit náklady za nábor a zácvik pracovní síly a snížit prostředky vynakládané na odchody pro nadbytečnost.

"Část zaměstnanců u nás pracuje v takzvaném režimu Flexi Office, flexibilní kanceláře. Mohou pracovat v kanceláři, kde sdílejí stoly se svými kolegy, nebo z domova. Zaměstnance nehodnotíme podle počtu odpracovaných hodin, ale podle jejich výkonu a dokončených úkolů. Ty mohou po dohodě s nadřízenými plnit v podstatě kdekoliv a kdykoliv, pokud to charakter jejich práce dovoluje," popisuje praxi mluvčí ve Vodafonu Jana Háková.

Společnost Ahold Czech Republic zase nabízí pružnou pracovní dobu. "Nejčastěji ji využívají maminky na rodičovské dovolené, které se vracejí zpět do zaměstnání. Mají tak možnost plynule navázat na své dřívější zaměstnání, postupně se začlenit zpět do pracovního procesu a být v kontaktu se kolegy. Pružnou pracovní dobu nabízíme také studentům, kteří se podílejí na různých projektech v rámci centrály naší společnosti," vypočítává Tereza Rampasová, ředitelka lidských zdrojů operačního oddělení maloobchodní sítě prodejen Albert.

V Komerční bance připravili pro rodiče malých dětí speciální projekt: "Loni v lednu jsme spustili komplexní program pro zaměstnance na mateřské, resp. rodičovské dovolené. Umožňuje jim skloubit jejich osobní a profesní život, a to jak před odchodem na rodičovskou dovolenou, tak v jejím průběhu. A poté i před návratem zpět do zaměstnání. Program pro zaměstnance na mateřské, resp. rodičovské dovolené reflektuje naši nabídku alternativních pracovních úvazků, které primárně nabízíme právě rodičům malých dětí. Jedná se o práci na zkrácený úvazek, dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce, práci z domova, sdílení pracovního místa či tzv. stlačený pracovní týden apod.," uvádí mluvčí KB Monika Klucová.

Flexi pro každého?

Pokud firma nabízí flexibilní pracovní úvazky svým zaměstnancům, získá nejen loajalitu těch, kterým umožní lepší skloubení pracovního a soukromého života, ale může i ušetřit. "Zaměstnanci díky Flexi Office mohou efektivněji plánovat svůj čas. Program flexibilní kanceláře zvyšuje motivaci, pohodu i efektivitu zaměstnanců. Mezi výhody pro zaměstnavatele patří mimo jiné například efektivnější nakládání s kancelářskými prostorami. Dlouhodobě ušetříme až dvacet procent všech pracovních míst v kanceláři, která kvůli nemocem, dovoleným či školením a pracovním schůzkám nebývají vůbec obsazena," vypočítává přínosy Jana Háková.

Pokud se zaměstnanec rozhodne využít nabídku alternativní formy práce, konkrétně zkrácený úvazek, musí počítat s tím, že to může ovlivnit výši jeho mzdy. Tak například ve Švédsku patří tato praxe mezi často využívané. "Ženy s dětmi do 12 let tu mají plné právo pracovat na zkrácené pracovní úvazky, což zaměstnavatelé velmi vítají," říká 37 letá Radka, která žije ve Švédsku devátým rokem. "Problém je v tom, že takto pracující, a jsou to hlavně ženy, mají samozřejmě nižší platy. Naopak tady převažuje snaha pracovat na úvazek plný. Většinou ale mají mizivou šanci. Výsledkem je diskriminace žen, protože berou mnohonásobně méně, než muži. A největší problém je u matek samoživitelek. Když to popíšu v praxi - pracuji jako ošetřovatelka v ústavu pro seniory. Celkem je nás tady 13 žen a většina z nich už má děti odrostlé. Proto by rády pracovaly na plný úvazek. Jenže zaměstnavatel nemá tolik práce, aby ji mohl nabídnout všem a je pro něj tedy výhodnější zaměstnat 13 žen na 75% úvazek než osm na 100 %. Tato praxe se dotýká hlavně nižší střední třídy, kterou tvoří asi 80 % pracujících."

V případě nabídky flexibilních forem práce je nutné dobře zvážit, jak moc ovlivní výkon práce. Jsou profese, u kterých je třeba skutečně precizně nastavit výchozí pravidla, aby se zamezilo pozdějším problémům a nedorozuměním. "V současné době nabízejí firmy flexibilní formy práce hlavně lidem na tzv. statických pozicích. Tedy těm, kteří například moc necestují a pracují v kanceláři. Ale kdo ví, třeba se dostaneme do fáze, kdy se naučíme využívat flexi ve většině profesí," uzavírá Alexandra Knoblochová.

 

CO DĚLÁTE, KDYŽ DĚLÁTE:

part time = práce na menší úvazek než na plný, počet hodin závisí na předchozí dohodě se zaměstnavatelem;

job share = s kolegou sdílíte závazky a povinnosti odpovídající jedné pozici na plný úvazek, přitom každý provádíte všechny povinnosti, které v průběhu normální pracovní doby k takové pozici náleží. Dělíte si plat, dovolenou a další zaměstnanecké výhody pojící se k postu na plný úvazek, byť do pracovní doby se někdy započítává i čas, kdy si předáváte agendu;

job split = povinnosti pojící se k jedné pozici se dělí do dvou menších rolí, z nichž každou zastává jiná osoba, zpravidla pracující na částečný úvazek (part time);

flexibilní pracovní doba = změna standardního pracovního systému, aniž by se měnil počet hodin, které prací trávíte. Modelů uspořádání je v tomto případě mnoho, třeba můžete začít dřív a skončit později, abyste se vyhnuli cestování ve špičce či mohli děti odvézt do školy či je vyzvednout. Obecně řečeno, jde o snahu efektivně využít co nejvíc času, mozkové kapacity, úsilí a kreativity;

home office = práce z domova, prostřednictvím telefonu či internetového rozhraní.

Zdroj: www.plenkyvpraci.cz

Kateřina Beránková

publicistka