Dnes jsme se od manažerky dozvěděli, že pan majitel rozhodl s okamžitou platností osekat platy, jak se dá, tudíž nám vezme výkonostní premie (i když podáváme po celou dobu stejný výkon) a výplata se nám bude počítat z těch 10 000 hrubého. Toto snížení platu se má promítnout už v této výplatě za srpen, kterou máme dostat 25. září. Já se chci zeptat na 3 věci: 1. má právo bez mého souhlasu takhle snížit plat i ZPĚTNĚ v srpnové výplatě? 2. když končím k 31.10. a takto osekanou budu mít už i srpnovou výplatu a pak i za září a říjen, tak se mi bude odstupné vypočítávat z této snížené částky, i když jsem celou dobu pracovala za vyšší plat? 3. z jaké částky mi bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti, když poslední 3 měsíce ve firmě budu nucena pobírat takto sníženou mzdu? Můžu se proti tomuto snížení nějak bránit, pokud mi to ovlivní výši odstupného a hlavně výši podpory v nezaměstnanosti, nebo zaměstnavatel nepotřebuje můj souhlas a může to udělat bez něj?

Odpověď:
Pro změnu mzdy je vždy podstatné, jakým způsobem byla v konkrétním případě mzda stanovena, příp. sjednána. Z vašeho dotazu není zcela zřejmý způsob sjednání výše mzdy – zda se jedná o dvoustrannou dohodu o výši mzdy obsaženou přímo v pracovní smlouvě, nebo zda pracovní smlouva obsahuje pouze odkaz na samostatný mzdový výměr, který je potom jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele. Pokud by byla výše vaší mzdy sjednána pevnou částkou v pracovní smlouvě, potom by k jakékoliv její změně byl nutný váš souhlas. Úprava výše mzdy by v takovém případě byla změnou pracovní smlouvy (např. v podobě dodatku k této pracovní smlouvě). Pokud vaše pracovní smlouva však obsahuje pouze odkaz na mzdový výměr (jako samostatný dokument) nebo na vnitřní mzdový předpis, jde o jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele. Taková rozhodnutí mohou být rovněž jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele změněna.

Dojde-li však tímto způsobem ke změně mzdového výměru nebo příslušného mzdového předpisu, je v souladu s platnou právní úpravou zaměstnavatel povinen vám tuto skutečnost písemně oznámit předem, nejpozději v den, kdy tato změna nabývá účinnosti, tj. v žádném případě není možná změna výše mzdy se zpětnou účinností. Při svém jednostranném rozhodování o výši mzdy je v těchto případech zaměstnavatel vázán pouze stanovenou výší tzv. minimální mzdy, příp. výší tzv. zaručené mzdy např. podle mzdových tarifů či vnitřních předpisů zaručujících mzdu pro jednotlivé pracovní pozice. Podle platné právní úpravy činí výše základní sazby minimální mzdy nejméně 8.000,- Kč za měsíc nebo 48,10 Kč za hodinu. Ve vašem případě by se však spíše jednalo o posouzení podmínek pro splnění nároku na pohyblivou složku mzdy – výkonnostní prémie. Toto hodnocení závisí na konkrétních vnitřních mzdových předpisech platných u zaměstnavatele, není-li takto stanoveno, potom zřejmě závisí pouze na subjektivním rozhodnutí určené osoby (vašeho nadřízeného), příp. přímo zaměstnavatele, mělo by však být náležitě zdůvodněno.

V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů (příp. též rozvázáním pracovního poměru dohodou z těchto důvodů, které musí být v písemné dohodě uvedeny) vám přísluší odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Průměrný výdělek se podle pracovněprávních předpisů v těchto případech určuje z hrubé mzdy v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí. Ve vašem případě je tedy rozhodným obdobím 3. čtvrtletí r.2010 (červenec, srpen, září). Výše podpory v nezaměstnanosti se určuje procentní sazbou z průměrného čistého měsíčního výdělku zjištěného v rozhodném období podle pracovně právních předpisů, tj. ve vašem případě opět za období 3. kalendářního čtvrtletí roku 2010. Za první 2 měsíce podpůrčí doby je to 65 % z takto určeného výdělku, za další 2 měsíce 50 % a za zbývající měsíce podpůrčí doby potom ve výši 45 %.