Je to tedy i nadále nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně od roku 1998. V celé Evropské unii činila stejně jako o měsíc předtím 9,5 procenta.

Loni v lednu míra nezaměstnanosti v unijních zemích platících eurem dosahovala 8,5 procenta, zatímco v "sedmadvacítce" to bylo osm procent. Nezaměstnaných tak je v Evropské unii podle Eurostatu o 3,8 milionu víc než rok předtím.

Evropští statistici odhadují, že v lednu bylo bez práce v EU téměř 23 milionů mužů a žen, z toho 15,7 milionu v eurozóně. Proti prosinci přibylo v unii přibližně 136.000 lidí bez práce, v eurozóně 38.000.

Lednová míra nezaměstnanosti v eurozóně je po revizi na stejné úrovni, jako byla v prosinci a listopadu.

Největší problémy s nezaměstnaností má Lotyšsko, kde je bez práce 22,9 procenta lidí. Za ním je Španělsko s 18,8 procenta - právě tato země nyní EU předsedá a značnou měrou se podílí na snaze vyvést konečně unii z nynější nejhorší hospodářské krize v její historii.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí Nizozemsko (4,2 procenta) a Rakousko (5,2 procenta). ČR s 8,2 procenta patří pod průměr EU, naopak Slovensko s 13,7 procenta má šestou nejvyšší nezaměstnanost v bloku.