reklama
reklama
19. 2. 2010 | poslední aktualizace: 19. 2. 2010  15:02

Narušovat soukromí zaměstnanců na pracovišti se nesmí

Podle nedávno schváleného usnesení vlády by měla inspekce práce kontrolovat, zda zaměstnavatelé neoprávněně nezasahují do soukromí zaměstnanců na pracovišti.
Zdena Bočarovová

Neziskové organizace na ochranu lidských práv připomínají, že je třeba reagovat rychle a kontroly by měly začít ihned. Podle Filipa Pospíšila z organizace Iuridicum Remedium je řešení současné situace, kdy jsou zaměstnanci běžně a beztrestně sledováni, naléhavé. Průzkumy odhalují, že asi 40 procent českých firem monitoruje elektronickou poštu svých zaměstnanců.
"Zaměstnavatel může zajišťovat ochranu svého majetku a hlídat, zda zaměstnanec plní pracovní povinnosti, ale nesmí porušovat jeho soukromí. Například nesmí číst obsah pošty," prohlásil Pospíšil.

Podle zákoníku práce nesmí zaměstnavatel narušovat soukromí zaměstnanců na pracovišti tím, že by je sledoval kamerami, odposlouchával jejich telefonické hovory či kontroloval jejich e-maily a dopisy, žádné sankce za takové chování však zákoník neuvádí. "Zaměstnanec, který má pocit, že je v zaměstnání nepřiměřeně sledován, se může obrátit na inspektorát práce, případně dát podnět Úřadu na ochranu osobních údajů," uvedl Pospíšil. Praktické rady, jak se před slíděním zaměstnavatelů bránit, lidé najdou na internetových stránkách www.uzijsisvaprava.cz.

Organizace Iuridicum Remedium již od roku 2005 pořádá anticeny Big Brother Awards, jimiž upozorňuje na největší narušitele soukromí. Loni si cenu za provozování různých databází vysloužila například ministerstva školství a zdravotnictví či Státní ústav pro kontrolu léčiv; právě kvůli sledování e-mailů zaměstnanců v kategorii firemních slídilů zvítězila firma Nokia.

Zdroj: čtk

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama