reklama
reklama
5. 11. 2009 | poslední aktualizace: 5. 11. 2009  09:31

Výplatní termín v pracovní smlouvě

Ráda bych se zeptala, zda je zákonem daný termín, do kdy nejpozději může být poslána výplata následující měsíc na účet. Obvykle to bývá nejpozději do 15. dne následujícího měsíce. Je v pořádku výplatní termín 20.? Mohu odmítnout a požadovat jiný výplatní termín?

Splatnost mzdy nebo platu je upravena § 141 zák.č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. V tomto ustanovení je stanoveno, že mzda či plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. Z uvedeného je zřejmé, že nejzazším možným dnem splatnosti mzdy či platu je poslední den následujícího kalendářního měsíce po měsíci, kdy vzniklo právo na mzdu či plat. Určení pravidelného dne termínu výplaty v rámci příslušného měsíce je zcela v rukou zaměstnavatele, pokud pravidelný termín výplaty nebyl sjednán např. v pracovní nebo v kolektivní smlouvě. Závěrem tedy konstatuji, že pokud váš zaměstnavatel určil výplatní termín na 20. v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vám vzniklo právo na mzdu nebo plat, je tento termín zcela v souladu se zákonem a v tomto případě neexistuje žádný zákonný důvod pro odmítnutí takto stanoveného výplatního termínu.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama