reklama
reklama
19. 10. 2009 | poslední aktualizace: 19. 10. 2009  11:45

Práce přesčas

Jsem částečně invalidní osoba s průkazkou ZTP a pracuji ve firmě jako operátorka výroby 7,5 hodin denně, tj. 37,5 hodin týdně, každý týden jsou mi nařízeny přesčasy 8 hodin. Od směnnového mistra jsem se dozvěděla, že pokud pobírám částečný inv. důchod, jsou přesčasy pouze dobrovolné. Má pravdu? Dočetla jsem se v Zákoníku práce, že práce přesčas nejsou povinné, pokud zaměstnanec pracuje na zkrácenou pracovní dobu. Můžete mi to prosím upřesnit?
Zdena Bočarovová

Obecně je prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně a nařízena může být jen z vážných provozních důvodů, přičemž nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

U zaměstnanců s kratší pracovní dobou, jak je tomu ve vašem případě, je prací přesčas práce přesahující jejich kratší stanovenou týdenní pracovní dobu. Zaměstnancům s kratší pracovní dobou však není možné práci přesčas nařídit, tj. v těchto případech se může jednat pouze o práci konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu se souhlasem zaměstnavatele ( tj. ze strany zaměstnance „dobrovolně“).

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
jaké opravy myslí zákoník práce? (čtenář)
je výjimečný případ k nařízení 8 hodinového přesčasu každý týden...
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama