reklama
reklama
8. 10. 2009 | poslední aktualizace: 27. 8. 2012  23:29
Pracovní právo

Propustka k lékaři

Chtěl jsem se zeptat, jak je to teď s návštěvou u lékaře. Na jak dlouhou návštěvu mám nárok, protože u nás v práci se proplácejí jen 2 hodiny a nezaleží na tom, jestli budu v místě nebo 100 km daleko.
Mgr. Ivo Štorek, advokátní koncipient, Mašek advokáti s.r.o
Čtěte více o: právní poradna
Lékař - Ilustrační foto.
Lékař - Ilustrační foto.
autor: Thinkstock.com

Pokud návštěvu lékaře nelze odložit na mimopracovní dobu, jde o překážku v práci na straně zaměstnance (viz § 191 a následující zákoníku práce).

Podrobnější úpravu vztahující se k vašemu dotazu upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Dle tohoto předpisu musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu (tj. není možné paušálně stanovit, že půjde o 2 hodiny), avšak musí být splněny tyto podmínky:

a) vyšetření nebo ošetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou zaměstnance,

b) toto zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout,

c) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Pokud je vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, ale náhradu mzdy nebo platu je povinen poskytnout nejvýše za dobu, za kterou by ji byl povinen poskytnout v případě splnění všech výše uvedených podmínek (jinými slovy - zaměstnavateli nelze klást k tíži, že zaměstnanec navštívil lékaře vzdáleného např. 3 hodiny jízdy automobilem od bydliště/pracoviště, když mohl navštívit lékaře vzdáleného 10 minut chůze od bydliště/pracoviště…).

Z vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda zdravotnické zařízení splňující výše uvedené podmínky je nebo není v okruhu 2 hodin cesty od vašeho bydliště/pracoviště ani zda příslušné vyšetření bylo nebo nebylo možno provést mimo pracovní dobu.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Propustka k lekari (Ema)
Dobry den, chci se zeptat firma nas posila na vysetreni karpál....
doprovod k lekari mimo mesto (Zaneta)
Dobry den, rad bych se zeptala jak je to s propustkou k lekari,...
Místo propustky dovolená (Jarka)
Dobrý den. Zaměstnavatel propustky k lékaři nedává ani při ošetření...
propustka k lékaři (Markéta)
Dobrý den. Chci poradit, jestli mám nárok na propustku k lékaři....
Propustka k lékaři (iva)
mam lekare mezi mesto kolik času mam narok na uvolneni ze zamestnani.
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama