reklama
reklama
16. 6. 2008 | poslední aktualizace: 13. 8. 2008  13:16

Martin Vosecký online o věku a trhu práce

Věková kategorie lidí 50+ a její pozice na trhu práce. Martin Vosecký, jednatel společnosti CATRO spol. s r.o., poradenské firmy se zaměřením na personální a podnikové poradenství, online odpovídal na otázky týkající se této stále aktuálnější problematiky.
Zdena Bočarovová

Nejčastěji se lidé v Česku cítí diskriminováni kvůli věku. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila Masarykova univerzita v Brně. Na vlastní kůži věkovou diskriminaci podle něj zažila téměř pětina lidí. Třetina dotázaných vypověděla, že o práci z důvodu stáří přišla osobně nebo se to stalo někomu z blízkých. Od roku 2003 do roku 2007 stoupla zkušenost se ztrátou zaměstnání z důvodu věku z 24 procent na 34 procent. V Česku nyní žije 1,5 milionu lidí nad 65 let. Tvoří zhruba 15 procent obyvatel. V roce 2030 by jich mělo být podle propočtů demografů 2,2 milionu, tedy téměř čtvrtina obyvatel.

Martin_Voseck__-_Catro__48x48_.jpg"Pomáháme firmám zvyšovat výkony jejich týmů. S problematikou "věku“ se setkáváme již od samého počátku; jak nám však stárne populace a je čím dál tím méně "mladých a perspektivních“, tak snad nastává čas schopných padesátníků," říká Martin Vosecký. Ve společnosti Catro pracuje od roku 1991, tedy od počátku jejího působení v České republice. Catro poskytuje prvotřídní služby podnikového a personálního poradenství, pomáhá firmám s výběrem správných lidí na správná místa či s hodnocením stávajících i potenciálních zaměstnanců.
Online rozhovor

Je možné vkládat otázky Obnovit (přenačte stránku) Vložit dotaz
Karel S. 17.6. 11:05
Dobrý den, stále se mluví o stárnutí populace a nutnosti předcházet si starší zaměstnance, ale realita je jiná: když se snižují stavy, první vypadnou lidé po padesátce, pokud firmy nabírají, chtějí mladé. Jak se celá věc jeví z vašeho pohledu, to jest z úhlu personální a poradenské společnosti? Zaznamenáváte už nějaké změny v postoji zaměstnavatelů k padesátníkům?
Děkuji za odpověď.
Martin Vosecký 19.6. 14:16
Ano mluví se o ledasčem, realita je jiná. Firmy, které budou chtít zůstat konkurenceschopné, se budou muset změnit a otevřít se starším lidem, ale taky třeba i jiným "skupinám". Jen si vezměte třeba ženy, které jsou prý mezistupněm mezi člověkem a andělem. Prvně jsou moc mladé, tedy nezkušené, tak je nezaměstnáme. Pak jsou věkově OK, ale určitě budou mít děti, tak je taky nechceme. Pak ty děti mají, tak je taky nechceme, protože budou pořád doma. Jestli jsou věkově OK, a nemají děti, tak jsou divné, tak co s nimi, že? A pak už jsou staré... To je vlastně zázrak, že je někdo zaměstná.
Anna Havlíčková 18.6. 16:03
S věkovou diskriminací jsem se setkala na vlastní kůži a zajímalo by mě, zda může společnost zabývající se personálním poradenstvím působit na firmu, aby se nezbavovala pracovníků po padesátce, aby přehodnotila svou personální politiku a začala si vážit starších zaměstnanců, a s jakým efektem. Máte nějakou takovou zkušenost z praxe vaší společnosti?
Martin Vosecký 19.6. 14:12
Dobrý den. Je to denodenní praxe, zákazníci mají přirozenou touhu po zjednodušení, tak chtějí ty "do 35 let" ale ono už jich tolik není. Touto problematikou se zabývá "personální marketing", tedy jak se firma stane přitažlivou pro talenty a chytré lidi. To přehodnocení je ale strašně bolí, protože si nejspíš mnohdy neumí představit, jak na to jít.
Jaroslava 18.6. 16:15
Dá se nějak bránit věkové diskriminaci? Když řeknu potenciálnímu zaměstnavateli, kolik mi je, už nemusím hovořit dál... Nebo snad existují firmy, které mají volná místa pro padesátníky? Děkuji za odpověď.
Martin Vosecký 19.6. 14:08
Dobrý den, stárne nám populace, chytří zaměstnavatelé toto chápou a reagují na to. Jestli Vás někdo diskriminuje, tak se braňte, jenom pozor na to, že se často stane, že si jen myslíme, že nás diskriminují (věk, pohlaví, atd.) a třeba je to z jineho důvodu. Je pak snadné říci "nevzali mě, protože jsem starej". Horší je říci " nevzali mě, protože neumím anglicky". Ach jo.
Svatava Baďurová 19.6. 11:34
Dobrý den,
myslíte si, že by zásadním způsobem ovlivnilo přístup zaměstavatelů a celé společnosti k lidem vyššího věku to, že by byl stanoven jen počet roků, které musí člověk odpracovat (délka placení sociálního pojištění), aby měl nárok na důchod, ale byla by zrušena věková hranice pro odchod do důchodu?
Martin Vosecký 19.6. 14:04
Dobrý den, nejsem si jist. Zákony snad reflektují stav společnosti, ale nejspíše neovlivňují myšlení zaměstnavatelů.
Alena Dostálová 19.6. 14:14
Co když umím jazyky, pracuju na počítači, snažím se držet krok s technickým pokrokem, a přesto jsem v situaci, kdy mi všude říkají, že místo, o které se zajímám, je spíš pro mladší... Jen jednou ocenili, že už mám odrostlé děti, ale tam jsem zase narazila na otázku platu - dávali málo. Kde jsou ty firmy, které uvítají přednosti starší dámy, to jest zkušenosti, znalosti atd.? Máte takové ve své databázi?
Přeju krásný den.
Martin Vosecký 19.6. 14:23
Díky za přání, já Vám také tak. :o)

Jak ale odpovědět? Když půjdu do hloupe firmy, tak mi tam dají hloupou výmluvu. Možná si za to mohu trochu i sám, protože bych si o té firmě měl předtím něco zjistit. Mám internet, kamarády, noviny atd. Chtěl bych jít tam, kde bych věděl, že hledají to co mám. Zažil jsem skvěle fungující pražský finanční úřad (prosím nesmějte se mi, je to pravda), kde jsem si připadal jako v ráji, jako vítaný zákazník. A nejmladší úřednici, která byla oblečená jako do opery, bylo jistě více než 60...
Helena J. 19.6. 14:16
Co musí člověk kolem padesátky prokázat za schopnosti a znalosti, aby získal práci, popřípadě aby si ji udržel?
Martin Vosecký 19.6. 14:28
Na získání i udržení práce snad platí v každém věku to samé: musíme umět něco co jiní neumějí, pak se staneme nepostradatelnými. Umíme-li něco co umí i další miliony lidí, a chceme li vydělávat více peněz než oni, tak nemáme šanci. Proč bych si kupoval něco, co je drahé a stejně dobré jako to lacinější? Třeba se pak dozvíme, že "jsme moc staří" atd a budeme naštvaní na diskriminaci, ale budeme vedle...
E. Kučera 19.6. 14:19
Dobrý den, myslíte si, že by postavení starších na trhu práce ovlivnilo nějaké zákonné ustanovení? Pokud vím, EU a potažmo i naši zákonodárci už nějaké řešení hledají, právě v souvislosti s nepříznivým negativním vývojem.
Martin Vosecký 19.6. 14:32
Nejsem si jistý, že umím odpovědět. Nejsem moc zastáncem ochranářských opatření, která se dle mého názoru většinou obrátí proti těm, které měla chránit. Většina firem zoufale hledá lidi, kteří něco umí. Vaše otázka je dost široká a vlastně i principiální, zdali pomáhat, či ne...
Kateřina z Prahy 19.6. 14:22
To o těch ženách je velká pravda. Nerozvíjíte jako personálka nějaký projekt, jak tento propletenec rozmotat? Nedalo by se ty firmy nějak naočkovat, aby pochopily, že nejsou na světě jen mladí a dynamiční muži? Díky za pochopení.
Martin Vosecký 19.6. 14:35
:o)
Ne.
Myslím si, že platí, že každý problém má minimálně 2 strany. Tedy si za to můžou i ženy samy. To o tom věku, dětech, sexuální orientaci atd jsem slyšel i od manažerek, které chytěly "radši ňákýho chlapa". Dámy, vytáhněte do ulic, jenže ... kolik let pak chcete zůstat na mateřské? Dokud v tom nebude jasno (porodila v polední přestávce a pak šla do práce, fuj to je ale máma), tak se to nepodaří rozlousknout. Zeptejte se svých manželů; chtějí abyste jim plodily a vychovávaly ratolesti, praly a vyvařovaly? Často ano. A oni se přesně takto pak dívají na ty kandidátky z pozice toho samečka, co je rád, že mu doma někdo zahřívá pelíšek.
J.Petráš 19.6. 14:28
Dovolím si být maličko v opozici. Hovoří se o zkušenostech a moudrosti starších zaměstnanců, ale není ta zkušenost dnešních padesátníků spíš na škodu? Vždyť strávili většinu praxe za socializmu. Neměl by se jim spíš usnadnit odchod do předčasného důchodu, než je udržovat v pracovním procesu, který mohou i zdržovat...?
Martin Vosecký 19.6. 14:41
A stoosmiletí žili osmnáct let za Rakouska Uherska. Umím-li počítat, tak dnešní padesátník se narodil v roce 1958, v roce 1989 mu tedy bylo ... 31. A co?
Z.J. 19.6. 14:35
Co si myslíte o výkonnosti týmu, ve kterém pracují jen samí mladí? Někde jsem četl, že smíšený kolektiv je produktivnější a stabilnější.
Martin Vosecký 19.6. 14:44
Smíšený tým, je pružnější, chytřejší, adaptabilnější, tedy přežije. Monověkové týmy mají velké problémy, např. když začnou stárnout. Dovedete si představit efektivitu týmu například dvaceti pětatřicátníků procházejících krizí středního věku?

Kateřina z Prahy 19.6. 14:42
Takže vy si myslíte, že celá věc má kořeny ve výchově a v rozdělení rolí v rodině? Když bude manažer doma občas vařit a stráví třeba půl roku na mateřské/otcovské dovolené, tak pak se bude na ženu matku ve svém týmu dívat jinak?
Martin Vosecký 19.6. 14:47
Nepředstavitelné, ale máte pravdu. Jestliže si já myslím, že "správná" žena má být doma u sporáku, tak když vidím jinou, která u něj nechce být, tak jí logicky nepovažuju za "správnou". Proč bych měl zaměstnávat člověka u kterého zpochybňuji jeho morální integritu?
Eva K. 19.6. 14:47
Myslíte si, že stejné problémy s uplatněním a udržením místa po padesátce budou mít za třicet let i dnešní dvacetiletí? Současní padesátníci se potýkají hlavně s neznalostí jazyka a počítače, to ti dnešní mladí už mají vyřešené...
Martin Vosecký 19.6. 14:50
Vidím tam dvě otázky. Ta první je o věku. Dvacetiletý může dělat cokoliv, padesátník nejspíš ne. Vzpoměňme si na to, když nám bylo 20... Tam spíše vidím nebezpečí, že a) ztrácíme soudnost a smysl pro realitu, b) nepracujeme na sobě c) oddáme se sebelítosti, D - Z

Druhá je taky o věku. Zažil jsem jednou sousedovy čtyřicátiny. Krásný letní večer, prase, pivo a nářek nad "těma mladejma, co maj školy v Americe". Dnešní padesátníci lítají raketama, jezdí na motorce, jsou často víc fit než třicátníci. Jestli někdo z nich pláče nad svým věkem, tak nejspíš začal na tom makat někdy ve dvaceti.
Kateřina z Prahy 19.6. 14:52
a jestliže si myslím, že pětapadesátiletá dáma se má starat o vnoučata a ne pracovat, tak ji tady raději nepřijmu...? Umění vychovávat by se mělo učit na každé škole, jak se mi zdá. Každopádně děkuji za zajímavý postřeh.
Martin Vosecký 19.6. 14:58
Dělám v personalistice už 17 let. Existuje nepřeberné množství způsobů jak budeme diskriminováni. Zvlášt zajímavý bývalo kritérium modré knížky: "on byl na vojně? On si neudělal modrou knížku? No to musí být naprostý debil, a pane Vosecký jistě uznáte, že debily nezaměstnáváme". A z druhého soudku: "On má modrou knížku? To se vyhnul své povinnosti... já vím, že vojna je zbytečná ale tak je to nařízeno... nechci dělat z člověkem, který se vyhýbá svým povinnostem.
Zuzana Táborská 19.6. 14:56
Myslím, že aktivní věk se neustále posunuje a je na padesátnících, jestli se přestanou vzdělávat a učit nové věci s vidinou blízkého důchodu, nebo jestli se sebou pořád něco dělají. A pokud volí to první, pak se nesmí divit, že jsou třeba bez místa. I když znám jaderného fyzika, který po padesátce nesehnal jiné místo než na roční smlouvu o dílo...
Martin Vosecký 19.6. 15:06
Máte naprostou pravdu. A jaderní fyzici to mají v dnešní době opravdu těžké, ikdyž jsou země, kde by je platili zlatem...
 
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Prázdná slova (Pavel)
Řekl bych, že 50+ je spíš optimistické ( zájem zaměstnavatelů...
Zobrazit diskusi
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama